مختصر في الفقه مما ليس في الروضة والمنهاج من أول كتاب الجنائز إلى نهاية كتاب الحج (دراسة وتحقيقاً للعلامة عبد الملك بن علي البابي الحلبي المعروف بالشيخ عبيد ) ت839هـ)
Şafiî Fıkhı'nda er Ravza ve el Minhâc'da bulunmayan konuların özeti ve incelemesi: Cenaze kitabından hac kitabının sonuna kadar Şafiî fıkhının fürû' konuları
  1. Tez No: 928365
  2. Yazar: MOHAMMED BADR FAISAL ALKHULAIFI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma, Şeyh Ubeyd künyesi ile meşhur olan hicri 9. asır alimlerinden Abdülmelik Ali el-Babî el-Halebî'ye ait olan 'Muhtasar fi'l-Fıkhi Mimma Leyse fi'rRavda ve'l-Minhac' isimli mahtut eserin tahkikini ele almaktadır. Bu mahtut, aksi durumda unutulacak olan çok sayıda kaynağa atıfta bulunarak muhafaza ederek Ravda ve Minhâc kitaplarındaki konulara eklemeler yapmış, ilmi cevaplar ve tartışmalar açısından da zenginliğinden dolayı Şafii fıkhının önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Çalışmada genel olarak şu hedefler gerçekleştirilmeye çalışılmıştır: Siyasi, sosyal ve kültürel koşulların tanıtılması ve bunların yazar üzerindeki etkisinin tespiti, elBabî el-Halebî'nin tercemesine ışık tutulması, mahtut eserin isminin ve yazarına olan nispetinin sıhhatinin teracim kitaplarına ve eserlerin isimlerini zikreden kaynaklara yönelmek suretiyle ilmi şekilde değerlendirilmesi. Bunların yanında, metnin tahkiki vesilesiyle kullandığı kaynakların beyanı ve dayandığı fıkhî kaideler üzerinden müellifin yönteminin tespiti de amaçlanmıştır. Çalışmanın neticesinde araştırmacı birtakım sonuçlara varmış olup bunlardan da bazıları şu şekilde ifade edilebilir: Bu eser, İmam Nevevî'den sonra Şafii mezhebi müteahhirin dönemi fukahâsı çabasının bir ürünü olup dört mezhebi karşılaştırmalı olarak ele almakta ve zaman zaman Zahiri mezhebinin de görüşünü zikretmektedir. Her meselede ilgili delili verdikten sonra İmam Şafii'nin varsa konuyla ilgili sözünü ve mezhepteki diğer imamların görüşlerini de ifade etmektedir. Eserin müellifi, salt bir mukallid olmayıp meseleler üzerine yorumlar yapıp olumluolumsuz değerlendirmelerini de yapmaktadır. Eserin dil, hadis, siyer ve tarih alanlarına katkısı olup, eserin sahibi fıkıh ve diğer ilim dallarından toplam seksenden fazla kaynaktan doğrudan kendisi ulaşarak ve okuyarak yararlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research deals with the probing and studying of a manuscript,“A Summary of Jurisprudence of What is Not in Al-Rawdah and Al-Minhaj,”by Abdul Malik bin Ali Al-Bab Al-Halabi, known as Sheikh Ubaid, who is one of the scholars of the ninth century AH, as this manuscript is considered one of the important works in Shafi'i jurisprudence; because it preserved a large number of sources from which it was quoted, which would have been forgotten without it; and because it included additions of issues not in the books Al-Rawdah and Al-Minhaj, as well as being rich in scientific responses and discussions. The research sought to achieve a set of objectives, the most important of which are: defining the political, social and cultural conditions and the extent of their impact on the author, and shedding light on the translation of Al-Babi Al-Halabi; his name, lineage, birth, upbringing, sheikhs, students, status, works, and death, in addition to studying the manuscript in terms of the validity of its title and lineage using an appropriate scientific methodology, by referring to books of biographies and books that list the names of works. Finally, the researcher tried, through the probing of the text, to deduce the author's method to the manuscript by stating its sources, terminology, and the jurisprudential rules on which he relied. At the end of the research, the researcher reached a set of results, the most important of which are: The book is a summary of the efforts of the late Shafi'i jurists after Imam al-Nawawi, it includes a comparison between the four Mazhab, and sometimes addresses the statement of the opinion of the Zahiri Mazhab as well ; as it mentions the evidence for each ruling, and mentions the opinion of al-Shafi'i if he has a text on it, then the opinions of the Shafi'i imams, the author was not only an imitator; rather, he commented on the issues, agreeing and objecting, the book included benefits in language, hadith, biography, and history, and the author has quoted from more than eighty sources of jurisprudence and other sciences directly after reviewing them.