The Political Economy of Syrian Foreign Policy 1949-1963
Suriye'nin Dış Politikasının Siyasal İktisadı
  1. Tez No: 824082
  2. Yazar: MEHMET OSMAN ÇATI
  3. Danışmanlar: PROF. CHARLES TRIPP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, postkolonyal dönemi Suriye'nin dış politikasını incelemektir. Çalışma, Suriye'yi bağımsızlıklarını kazanırken değişen derecelerde azgelişmişlik, dış etkilere açık olmak, bağımlılık ve geçirgenlik gibi zorluklarla mücadele etmek durumuyla kaşı karşıya kalan küresel Güney ülkelerinin temel niteliklerini sergileyen bir devlet olarak sunmaktadır. Suriye gibi bir ülkede dış politikanın temel işlevinin bu zayıflatıcı niteliklerin üstesinden gelme ya da onları yönetilebilir yapma olacağı iddia edilmektedir. Ülkenin sosyoekonomik ihtiyaçlarını dış politikanın kaynağı olarak sunan bir siyasal iktisat yaklaşımı benimsenirken, ekonomik gelişmeyi sağlamak için ihtiyaç duyulan dış kaynakların elde edilmesi de temel bir dış politika hedefi olarak belirlenmiştir. Suriye küresel Güney'in bir parçası olarak sunulurken, Suriye'nin Orta Doğu'daki diğer Arap devletleriyle ortak bir Arap kimliğine sahip olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle bu çalışma aynı zamanda ortak kimliklerin devlet davranışı üzerindeki etkisine ilişkin İnşacılık yaklaşımının görüşlerden de yararlanmaktadır. Ayrıca, politika yapıcıların birbirini güçlendiren veya zayıflatan birden fazla hedefi olduğu kabul edildiğinden, ekonomik kalkınma için kaynakların seferber edilmesinin yanı sıra iki ana hedef daha dikkate alınmaktadır. Bunlar bağımsızlık/otonominin korunması ile rejimin sürdürülmesi ve konsolide edilmesi hedefleridir. Bir hedefi gerçekleştirmek için atılacak adımların diğer hedefler üzerinde de olumlu ya da olumsuz etkileri olabileceği ve önceliklerin değişme ihtimali yadsınmamaktadır. Bu nedenle bu çalışma, sunulan üç temel dış politika hedefinin karmaşık bir süreç içerisinde etkileşiminin araştırmaya değer olduğunu ve bir ülkenin dış politikasının anlaşılmasına katkıda bulunacağını iddia etmektedir. Bu çalışma, ayrıca,“bolluk düşünceleri”ile“güç düşünceleri”nin iç içe geçtiğini; iç politika ile dış politikanın örtüştüğünü;“yüksek politika”ve“düşük politika”konularının ayrılmasının bağlamsal doğasını savunmakta ve bu savı yansıtan ampirik kanıtları ortaya koymaktadır. Ekonomik kalkınmayı teşvik edecek kaynak arayışına vurgu yapan bu çalışma, dış politika çalışmalarına katkı sağlamakta ve devlet oluşumu ve rejim konsolidasyonu süreçlerine ilişkin anlayışımızı geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Syria's foreign policy in the post-colonial period and presents Syria as a state that exhibited the basic characteristics of the states of the global South that came to independent statehood burdened with varying degrees of underdevelopment, vulnerability, dependence and permeability. It is contended that foreign policy in a country like Syria was bound to be preoccupied with the task of overcoming these debilitating conditions or making them manageable. A political economy approach in which socio-economic needs of the country are taken as a source of foreign policy and the acquisition of foreign economic resources as a major foreign policy objective is adopted as a point of departure in this study. While Syria is presented as part of the global South, it is recognised that Syria has a shared Arab identity with the other Arab states of the Middle East. Therefore this study also draws on Constructivist insights on the impact of shared-identities on state behaviour. Moreover, as it is recognised that policy makers have multiple objectives that may reinforce or undermine one another, two other major objectives are considered alongside mobilisation of resources for economic development. These are the goals of independence/autonomy and leadership maintenance/regime consolidation. This study contends that the interaction of these three objectives as a complex process that involves trade offs and changing priorities is worth pursuing because it provides fundamental insights into a polity's foreign policy and contributes to its understanding. This study also makes a case for and provides empirical evidence that reflects the interconnectedness of 'considerations of plenty' and 'considerations of power'; the overlapping of domestic politics and foreign policy; and the contextual nature of the separation of issues of 'high' and 'low' politics. With its emphasis on the quest for resources to foster economic development, this study makes a contribution to the study of foreign policy and enhances our understanding of the processes of state formation and regime consolidation.