İnterdental papilla rekonstrüksiyonunda periodontal plastik cerrahi yönteminin klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of periodontal plastic surgery method in interdental papilla reconstruction
  1. Tez No: 824089
  2. Yazar: GÖKTUĞ EBERLİKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Periodontolojide interdental papilla kaybını tedavi etmek amacı ile farklı teknikler uygulanmış ancak günümüze kadar yapılan çalışmalar ile bu konuda başarılı ve öngörülebilir bir tedavi yöntemi tanımlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı maksilla anterior dişlerde interdental papilla kaybına sahip bireylerde, belirlenen periodontal plastik cerrahi teknik (tünel teknik) ile birlikte subepitelyal bağ doku grefti ve konsantre büyüme faktörü kullanımının papilla dolumu açısından etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı kliniğine başvuran ve maksiller anterior dişlerde papilla kaybı bulunan ve özellikle estetik ve fonksiyonel şikayeti bulunan 12 gönüllü hastada 58 interdental papilla bölgesi dahil edilmiştir. Uygulanacak cerrahi teknik aynı olmakla birlikte bireyler kullanılacak materyal açısından gruplar arası randomize şekilde dağıtılmıştır. Subepitelyal bağ doku grefti uygulanacaklar Grup 1, konsantre büyüme faktörü kullanılacaklar Grup 2 olarak belirlenmiştir. Hastalar Faz 1 periodontal tedavinin takibinde, operasyon öncesi, operasyon sonrası 1., 3. ve 6. aylarda; plak indeksi(PI), gingival indeks(GI), cep derinliği(CD), papilla kanama indeksi(PKİ), papilla varlığı indeksi(PVİ), dişlerin kontakt noktasından papilla tepesine kadar olan mesafe (KN-PT), dişlerin dişeti kenarı seviyesinden papilla tepesine kadar olan mesafe (DK-PT) , dişeti kenarı seviyesinde papilla horizontal mesafesi (PH) , papilla kalınlığı (PK), papilla tepesinden mukogingival hatta kadar olan mesafe (keratinize dişeti) (PT-MGH), kontakt noktasından alveoler kret tepesine kadar olan mesafe (KN-AKT) parametrelerinin ölçümleri yapılmıştır. Operasyon sonrası papilla varlığı indeksi (PVİ) , siyah üçgen alanı (SÜA), kontakt noktası-papilla tepesi arası mesafe (KN-PT) , dişeti kenarı-papilla tepesi arası mesafe(DK-PT) , papilla kalınlığı (PK) verilerinde her iki grupta da zamana bağlı olarak iyileşmede olumlu yönde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. BDG grubunda dişeti kenarı-papilla tepesi arası mesafe (DK-PT), papilla kalınlığı (PK) parametrelerinde sonuçların memnuniyet verici olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda BDG uygulamasının papilla rekonstrüksiyonunda daha estetik, fonksiyonel ve stabil sonuçlar sağladığı bulgulanmıştır. Benzer şekilde KBF materyalinin de interdental papilla kayıplarında başarı ile uygulanabilirliliği tespit edilmiştir. Spesifik endikasyonlar ve kısıtlamaların varlığında interdental papilla kaybı tedavi prosedüründe BDG ve KBF materyallerinin her ikisinin de başarı ile uygulanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interdental papilla loss is a clinical condition that occurs due to various reasons, which can lead to functional problems and creates especially aesthetic complaints for patients. Different techniques have been used in periodontology to treat interdental papillae loss, but the successful and predictable treatment has not been identified so far. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of papillae reconstruction due to a periodontal plastic surgery technique together with the use of subepithelial connective tissue graft or concentrated growth factor in individuals with maxillary anterior interdental papilla loss. Fifty eight interdental papillae area in twelve patients included in this study who applied to Gazi University Faculty of Dentistry Department of Periodontology. Those patients had papilla loss in the maxillary anterior teeth especially with aesthetic and functional complaints. The patients were randomly allocated to the groups in terms of the graft material which would be used. The patients who subepithelial connective tissue graft were applied as Group 1, and the patients concentrated growth factor as Group 2. After phase 1 periodontal therapy, Plaque index (PI), gingival index (GI), pocket depth (CD) and papillary bleeding index (PBI), papilla presence index (PPI) were evaluated at baseline and posttreatment periods of 1, 3 and 6 months in both groups. The distance from the contact point of the teeth to the tip of the papillae, the distance from the gingival edge of the teeth to the tip of the papillae , the horizontal distance of the papilla at the level of the gingival edge, the papilla thickness, the distance from the tip of the papillae to the mucogingival junction (keratinized gingiva), the distance from the contact point to the alveolar crest measurements were recorded. Postoperatively, papillae presence index; black triangle area; distance between the contact point and the tip of the papillae; distance between the gingival margin and the tip of the papillae and the papillary thickness data shown statistically significant improvements in terms of healing. Results regarding the gingival margin to the tip of the papillae distance and the papillae thickness parameters were found pleasing surgical outcome in the CTG group. In this study it can be concluded that CTG application achieved the best esthetic, functional and more stable results for the papillae reconstruction. However, the CGF has also showed similar improvements for the treatment of missing interdental papillae. It was shown that within the specific indications and limitations both CTG and CGF materials can be successfully used for the treatment of interdental papillae loss procedure.