Hızlı maksiller genişletmenin maksiller santral kesici interdental papilla yüksekliğine etkisi
The effect of rapid maxillary expansion on the height of the maxillary central incisor interdental papilla
- Tez No: 828528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAZGI AY ÜNÜVAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Hızlı üst çene genişletmesinde (HÜÇG) sutural bölgede alveoler kret rezorpsiyona uğrar ve santral kesici dişler arası bölgede diastema oluşur. Bu durum santral santral kesici dişler arasındaki papil çekilmesi için predispozan bir faktör olabilir. Bu durumdan yola çıkarak hızlı üst çene genişletmesi ve üzerine sabit ortodontik tedavi görmüş hastaların papil yüksekliklerindeki değişimleri incelemek hedeflenmiştir. Materyal-Metot: Araştırmamız dosya ve görüntü kayıtları kullanılarak yapılan retrospektif bir çalışmadır. Çalışmamızda 2015 Ocak- 2021 Aralık tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda önce HÜÇG tedavisi ardından sabit ortodontik tedavi görmüş hastaların kayıtları incelenmiştir. Arşivde, hızlı üst çene genişletmesi sonrası sabit tedavi görmüş olan 356 adet hasta kaydına ulaşılmıştır. Dahil edilme kriterlerine uymayan 143 hasta çalışma dışında bırakılmıştır. Araştırmaya dahil edilen 213 hastanın 142'si (%66,7) kadın, 71'i (%33,3) erkektir. Hastaların yaşları 12 ile 26 arasında değişmekle birlikte, yaş ortalaması 16,91'dir. Jemt sınıflaması kullanılarak tedavi öncesi (T1) ve tedavi sonrası (T2) cepheden alınmış intraoral hasta fotoğrafları üzerinden papil yükseklik değişimleri incelenmiştir. T1 ve T2 arasındaki fark (Jemt) bağımlı değişken olarak tanımlanmıştır. Yaş, cinsiyet, tedavi süresi, kullanılmış olan hızlı üst çene genişletme tipi, kron morfolojileri, gingival biyotip, hastaların tedavi öncesindeki büyüme ve gelişim potansiyelleri, santral kesicilerin interproksimal temas uzunluğu, santral kesicilerin aks açıları, santral kesiciler arası interdental mesafe, santral kesicilerin mesial kenarlarında birbirinin üzerini örtmesi durumu, hastaların sefalometrik üst keser açı ve uzaklık değerleri bağımsız değişkenler olarak tanımlanmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılıma uygunluğu, Kolmogorov-Smirnov testi ile yapılmıştır. Hastaların demografik bilgilerini tespit edebilmek için frekans analizi kullanılmıştır. Ölçümlerin karşılaştırması için, normal dağılım gösterdiği tespit edilen değişkenlere yönelik Bağımlı Örneklem T-testi, normal dağılmayan değişkenlere yönelik Wilcoxxon testi ve kategorik verilere yönelik Kappa analizi yapılmıştır. 2'li grupların karşılaştırmasında Mann Whitney_U testi, kategorik verilerin karşılaştırılmasında ise Ki Kare testi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin papil çekilme varlığına etkisini belirlemek amacıyla binary lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Anlamlı sonuç elde edilen araştırma verilerinin kesme noktasını belirlenmesi amacıyla ROC analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In rapid maxillary expansion, the alveolar crest resorbs in the sutural region and a diastema forms in the area between the central incisors. This may be a predisposing factor for papillary recession between the central central incisors. Based on this situation, we aimed to examine the changes in papillary heights of patients who underwent rapid maxillary expansion and fixed orthodontic treatment. Method: Our study is a retrospective study using file and image records. In our study, the records of patients who underwent rapid maxillary expansion treatment followed by fixed orthodontic treatment in Aydın Adnan Menderes University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics between January 2015 and December 2021 were examined. In the archive, 356 records of patients who received fixed treatment after rapid maxillary expansion were found. We excluded 143 patients who did not meet the inclusion criteria. Of the 213 patients included in the study, 142 (66.7%) were female and 71 (33.3%) were male. The ages of the patients ranged between 12 and 26 years, with a mean age of 16.91 years. Using the Jemt classification, papillary height changes were analyzed on intraoral patient photographs taken from the frontal view before (T1) and after (T2) treatment. The difference between T1 and T2 (Jemt) was defined as the dependent variable. Age, gender, duration of treatment, type of rapid maxillary expansion used, crown morphologies, gingival biotype, growth and development potential of the patients before treatment, interproximal contact length of the central incisors, axial angles of the central incisors, interdental distance between the central incisors, overlapping of the central incisors on the mesial edges, upper incisor angle and distance values of the patients were defined as independent variables. The suitability of the research data for normal distribution was determined by Kolmogorov-Smirnov test. Frequency analysis was used to determine the demographic information of the patients. Binary logistic regression analysis was performed to determine the effect of independent variables on the presence of papillary recession. ROC analysis was performed to determine the cut-off point of the research data with significant results.