Evaluation of the inhibitory activity of zinc oxide nanoparticles on negative bacteria isolated from women with urinary tract infections in Tikrit city
Tikrit vilayetinde idrar yolu enfeksiyonlu kadınlardan izole edilen negatif bakteriler üzerinde çinko oksit nanopartiküllerinin önleyici aktivitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 824106
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AŞKAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, kadınların idrar örneklerinden bakteri izolasyonu, izolatlarının antibiyotik direnç durumu ve çinko oksit nanoparçacıklarının inhibitör aktivitesini belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Irak, Tikrit, Tikrit Eğitim Hastanesi (TTH)'nde Ocak 2021 - Nisan 2022 tarihleri arasında toplam 257 kadından alınan idrar örneklerinde bakteri izolasyonu yapılmıştır. 257 kadın idrar örneğinden 91 örnek izole edilmiştir. En sık E. coli (%35,41) izole edilirken, bunu Enterobacter spp. (%14,79), Staphylococcus spp. (%15,18), Enterococcus spp. (%13,62), Klebsiella spp. (%14,01), Proteus spp. (%3,11) ve Citrobacter spp. (%3,89) takip etmiştir. İYE'nin en yaygın etiyolojik ajanı olan E. coli'nin antimikrobiyal duyarlılık test sonuçlarına göre Cloxacillin (%72.53), Amoxicillin (%65.93), Sefaleksin (%49.45), Ampisilin (%41.76), Cotrimoxazole (%38.46) iken, Siprofloksasin (%94.51), Sefeksim (%84.62) ve Cotrimoksazole (%56.04) direnç oranları belirlenmiştir. E. coli'ye karşı ZnO nanoparçacıklarının MIK ve MBK'si incelendiğinde uygulanan 3 farklı doza göre MİK değerleri 0,064 ile 0.236 ppm aralığında, MBK değerleri 0.1042 ile 0.7292 ppm aralığında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to isolate bacteria from urine samples of women, to determine the antibiotic resistance status of isolates, and to determine the inhibitory activity of zinc oxide nanoparticles. In the study, bacteria were isolated in urine samples taken from 257 women in total between January 2021 and April 2022 in Tikrit Training Hospital (TTH), Iraq. 91 samples were isolated from 257 female urine samples. E. coli (35.41%) was most frequently isolated, followed by Enterobacter spp. (14.79%), Staphylococcus spp. (15.18%), Enterococcus spp. (13.62%), Klebsiella spp. (14.01%), Proteus spp. (3.11%) and Citrobacter spp. (3.89%) followed. According to the antimicrobial susceptibility test results of E. coli, the most common etiologic agent of UTI, Cloxacillin (72.53%), Amoxicillin (65.93%), Cephalexin (49.45%), Ampicillin (41.76%), Cotrimoxazole (38.46%), while Ciprofloxacin (94.51%), Cefexim (84.62%) and Cotrimoxazole (56.04%) resistance rates were determined. When MİK and MBK of ZnO nanoparticles against E. coli were examined, MİK values were determined between 0.064 and 0.236 ppm, and MBK values between 0.1042 and 0.7292 ppm according to 3 different doses applied.