Çinko boratın alveolitisin önlenmesi ve tedavisindeki yerinin belirlenmesi
Evalution of the role of zinc borate in prevention and treatment of alveolitis
- Tez No: 496844
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ YILMAZ, PROF. DR. ŞAZİYE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Diş çekimi sonrası sık görülen komplikasyonlardan olan ve standart bir tedavisi olmayan alveolitis, cerrahi uygulamalarda halen sorun olmaktadır. Bu tezde ana hedef; alveolitisin önlenmesi ve/veya tedavisinde çinko boratın kullanılabilme potansiyelinin belirlenmesidir. Bu tezde, daha önce bu yönüyle hiç araştırılmamış olan çinko boratın bu amaçla kullanımını sağlayabilecek özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada; çinko boratın bazı bakteri suşları üzerindeki antimikrobiyal etkinliği disk difüzyon ve tüp dilüsyon yöntemleri, antibiyofilm aktivitesi ise MTT yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Suşların çinko borat ile muamelesi sonrası biyofilm yapısı taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile görüntülenmiştir. Çinko boratın Quorum Sensing (QS) inhibitör etkisi anti-QS aktivite tayini, violacein üretiminin, swimming ve swarming inhibisyonunun tespiti ile, yara iyileştirme aktivitesi, Stratch deneyi ile, antioksidan etkisi DPPH serbest radikal giderim aktivitesi, β-karoten-linoleik asit inhibisyonu ve H2O2 radikal giderim aktivitesi testleri ile belirlenmiştir. Antienflamatuvar aktivitenin in vitro tayini için lipoksigenaz inhibitör tarama kiti kullanılarak araştırılmıştır. Mutajenik ve antimutajenik aktivitesi AMES/ Salmonella mikrozom test sistemi ile Salmonella typhimurium TA 98 ve TA 100 suşları kullanılarak araştırılmıştır. Bileşiğin antifibrinolitik aktivitesi plazma pıhtı lizis testi ile tespit edilmiştir. Çinko boratın sitotoksik etkisi MTT yöntemi ile araştırılmıştır. Sonuçta; antimikrobiyal, antibiyofilm ve anti-QS aktiviteleri ile çekim bölgesindeki enfeksiyonu engelleyebilecek; kollajenaz, elastaz, hyaluronidaz inhibisyon aktiviteleri ve NİH 3T3 fibroblast hücrelerinin proliferasyonundaki olumlu etkileri ile yara iyileştirebilecek; sitotoksik olmayan, antioksidan ve antimutajenik etkinlikleri ile yara bölgesindeki oksidasyon ve mutasyonları engelleyebilecek; fibrinolitik etki göstermemesiyle çekim bölgesinde oluşan pıhtının korunmasını sağlayacak çinko boratın, alveolitis tedavisinde kullanılabilecek potansiyelde olduğu saptanmış olup, alveolitisin önlenmesi ve tedavisinde de yeni ilaçlarda etken madde olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Alveolitis is one of the most commonly encountered complications after tooth extraction that does not have a standardized treatment protocol; and to this day is still poses a problem for surgical procedures. The aim of this thesis is to evaluate the potential use of zinc borate in prevention and/or treatment of alveolitis. This is the first study to investigate zinc borate in this perspective. In this study, the antimicrobial activity of zinc borate on some bacteria strains was evaluated by disc diffusion and tube dilution methods. The antibiofilm activity of zinc borate on the same strains was evaluated by MTT method. After zinc borate was applied on the strains its biofilm structure was analyzed using a SEM. The QS inhibitory effect anti-QS activity was determined by inhibition of violacein production, swimming and swarming motions. The healing activity of zinc borate was determined by a Scratch Test. Antioxidant activity was determined by DPPH and H2O2 radical scavenging activity, and β-carotene-linoleic acid inhibition tests. In vitro anti-inflammatory activity assay was done using a lipoxygenase inhibitor scanning kit. The mutagenic and antimutagenic activity was investigated using AMES/Salmonella microsome test system and Salmonella typhimurium TA 98 and TA 100 strains. The antifibrinolytic activity of the compound was determined with plasma clot lysis test. Zinc borate's cytotoxicity was evaluated using MTT method. It was concluded that zinc borate has the potential to be used for alveolitis management because it is non-cytotoxic; it has wound healing abilities by its collagenase, elastase, hyaluronidase inhibition activity and positive influence on NIH 3T3 fibroblast cell proliferation; and it may prevent a possible infection in the extraction socket with its antimicrobial, antibioflm and anti-quorum sensing activities. In addition, zinc borate has antioxidant and antimutagenic effects which poses a potential to prevent possible oxidations and mutations in the extraction socket. Moreover, this compound does not show fibrinolytic activity which is important for the protection of the clot in the extraction socket. In conclusion, the acquired data has shown that zinc borate has the potential to be used in new drug formulations produced for the prevention and treatment of alveolitis.