Transition from the Ottoman Empire to the Turkish Republic The Cases of Ayvalık Mersin and Trabzon
Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyetine Geçiş Ayvalık Mersin ve Trabzon Örnekleri
- Tez No: 824135
- Danışmanlar: PROF. DR. ADAM TOOZE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Cambridge
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Tez, Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa pazarına yaptığı siyasi ve ekonomik adaptasyonların tanımlanmasıyla başlayan yaklaşık bir asırlık tarihi kapsamaktadır. Tez incelemeye etnik gruplar arasındaki ilişkilerin bozulmaya başlamasına odaklanarak Osmanlı birliğini korumak için atılan adımlar ve reformlarla devam edecektir. Son olarak ise bahsedilen etnik grupların aynı toprak parçası üzerinde hak iddia etmesi sonucu oluşan mücadeleler sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu inceleyecektir. Tezin ana konusu ise Anadolu'nun çok uluslu yapısını değiştiren ve bir nevi Türk ulusal devletinin kurulmasına katkı sağlayan Anadolu ve Doğu Trakya'da yaşayan Rumlarla Kuzey Yunanistan'da yaşayan Müslümanların değişimini içeren Nüfus Mübadelesi olacaktır. İmparatorluktan cumhuriyete geçişin etkilerini incelemek için üç kıyı şehri, Ayvalık, Mersin ve Trabzon, seçilmiştir. Tezin üzerinde duracağı diğer konular ise Türk yönetcilerin denge etnik grupların çıkar çatışmalarını dengeleme çabaları, reformların değişen doğası ve içeriği, Hıristiyan toplulukların Osmanlı İmparatorluğu'na yabancılaşması ve Avrupa devletlerinin Osmanlı değişimindeki rolleri olacaktır.
Özet (Çeviri)
The dissertation covers nearly a century of history starting with the description of the Ottoman Empire's political and economic adaptations to the European market in the second half of the nineteenth century, continues with the deterioration of interethnic relations and attitudes in the Empire, institutional reforms that were geared towards keeping the Empire united and then securing the Turkish domination, and ending with the establishment of the Turkish Republic after ferocious battles between different ethnic communities who asserted their national claim on the same territory. The Exchange of Populations between Greeks in Anatolia and Eastern Thrace and Muslims in Macedonia, as a severe blow to the multi-ethnic character of Asia Minor and a contribution to the establishment of the Turkish nation state, is placed at the center of the dissertation. Three coastal cities, Ayvalık, Mersin and Trabzon, were selected for examining the phases of transition from the Empire to the Republic. The study focuses on other subjects such as the efforts of the turkish rulers of the Ottoman Empire in balancing the contradictory interests and aspirations of different ethnic communities, changing nature and content of reforms, the alienation of Christian communities from the Ottoman Empire and the role of the European powers in the Ottoman transition.