Türkiye'de Sol İdeolojik Terörizm (1960-1980)
Left Ideological Terrorism in Turkey (1960-1980)
- Tez No: 824136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye Cumhuriyeti'nde 1960-1980 yılları arasında ortaya çıkan sol ideolojik terörist örgütleri, örgütleri ortaya çıkaran koşulları ve terörist örgütlerin dinamiklerini incelemektir. Çalışmanın odak noktası, sol kavramının tüm yönleriyle ele alınması ya da Türkiye'de terörizmin nedenlerini kapsamlı olarak incelemek değil, Marksist-Leninist ideolojide şiddet içerikli siyasi eylemler icra eden örgütler çerçevesindedir. Araştırma kapsamında yapılan literatür taramasında benzer konular hakkında birçok akademik çalışmanın yapıldığı ancak bu çalışmaların sınırlı bir dönem, belirli bakış açısı ve kısıtlı örneklem üzerinden ele alındığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, sol ideolojik terörizm kavramının sınırlarının genişletilerek Osmanlı İmparatorluğu döneminden itibaren sol ideolojinin arka planının ele alındığı ve terörist örgütlerin oluşum sürecine etkilerinin incelendiği bu tez çalışmasının literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Bu kapsamda; tezin birinci bölümünde, araştırma konusu ile alakalı kavramsal tartışmalar ele alınmıştır. Çalışmanın ana konusunu olan sol ideolojik terörizm kavramını anlamlandırmak için; ideoloji, sol ideoloji, sosyalizm, toplumsal hareketler ve devrim, şiddet, terör ve terörizm kavramları üzerinde durularak tezin kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Sol akımlar, içinde bulunduğu dönemin sosyo-ekonomik, kültürel ve politik gelişmelerine göre şekillendiğinden tezin ikinci bölümde, Osmanlı İmparatorluğu döneminden 1960 yılına kadarki süreç üç ayrı dönemde ele alınarak Türkiye'de sol ideolojinin gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, 1960 yılından itibaren sol ideolojik terörist örgütlere öncülük eden akımlar hem uluslararası ortam hem de Türkiye nezdinde değerlendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, belirlenen tarihsel sınırlılık dahilinde Türkiye'de faaliyet gösteren sol ideolojik terörist örgütler 1969-1974 ve 1974-1980 olmak üzere iki dönemde ele alınarak kategorik bir şekilde incelemeye tabi tutulmuştur. Sonuç bölümünde, analiz çerçevesinde ele alınan 1960-1980 yılları arasında faaliyet gösteren terörist örgütlerle ilgili toplanan veriler betimsel analize tabi tutularak yorumlanmıştır. Türkiye'de 1960-1980 yılları arasındaki sol ideolojik terörizm konusuna yönelik bu çalışmanın, ileride yapılacak daha kapsamlı çalışmaların alt yapısını ya da bir bölümünü oluşturacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the left ideological terrorist organizations that emerged in the Republic of Turkey between 1960 and 1980, the conditions that gave rise to the organizations, and the dynamics of terrorist organizations. The focus of the study is not to discuss all aspects of the concept of the left or to comprehensively examine the causes of terrorism in Turkey, but within the framework of organizations that carry out violent political actions in the Marxist-Leninist ideology. In the literature review conducted within the scope of the research, it was observed that many academic studies have been conducted on similar topics, but these studies were discussed over a limited period, from a certain perspective and with a limited sample. Therefore, it is evaluated that this thesis study, which expands the boundaries of the concept of left ideological terrorism, discusses the background of the left ideology since the Ottoman Empire and examines its effects on the formation process of terrorist organizations, will contribute to the literature. In this context; In the first part of the thesis, conceptual discussions related to the research topic are discussed. In order to make sense of the concept of left ideological terrorism, which is the main subject of the study; The conceptual framework of the thesis has been drawn by focusing on the concepts of ideology, left ideology, socialism, social movements and revolution, violence, terror and terrorism. Since left movements are shaped according to the socio-economic, cultural and political developments of the period in which they are located, in the second part of the thesis, the development of left ideology in Turkey is examined by examining the period from the Ottoman Empire to 1960 in three separate periods. In the third part, an attempt has been made to explain the currents leading left ideological terrorist organizations since 1960 by evaluating them both in the international environment and in Turkey. In the fourth chapter, the left ideological terrorist organizations operating in Turkey within the determined historical limitations were examined categorically in two periods, 1969-1974 and 1974-1980. In the conclusion section, the data collected regarding the terrorist organizations operating between 1960 and 1980, which were considered within the framework of the analysis, were interpreted by subjecting them to descriptive analysis. It is concluded that this study on the issue of left ideological terrorism in Turkey between 1960 and 1980 will form the basis or a part of more comprehensive studies to be conducted in the future.