The right to conscientious objection to military service in Turkey: Challenging state hegemony
Türkı̇ye'de askerlı̇k hı̇zmetı̇ne karşı vı̇cdanı̇ ret hakkı: Devlet hegemonyasını sınamak
- Tez No: 824140
- Danışmanlar: PROF. DR. SUSAN MILLNS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez, Türkiye'de askerlik hizmetini vicdani ret hakkını ve bu hakkın hukuk yoluyla devlet hegemonyasına meydan okumadaki rolünü incelemektedir. Tez, Gramsciyan 'hegemonya' ve 'karşı-hegemonya' kavramlarından yararlanmaktadır. Tez, Türkiye'deki zorunlu askerlik hizmetinin ve onu çevreleyen hukukun, bireyleri itaatkâr öznelere dönüştürerek hegemonyayı sürdürmek için devlet aygıtları olarak inşa edildiğini savunmaktadır. Ancak bu durum, yasal sistemi değiştirmeye çalışan muhalif bireyler ve madun gruplar tarafından karşı-hegemonik bir direniş biçimiyle sonuçlanmaktadır. Bu tez, uluslararası insan hakları yasalarının Türk iç hukukunu etkilemedeki faydasını ve bu yasaların vicdani retçiler tarafından karşı-hegemonyayı güçlendirmek için ne ölçüde kullanıldığını araştırmaktadır. Bu bağlamda tez, askerlik hizmetini vicdani ret hakkına ilişkin yasal standartları Uluslararası, Avrupa ve Türk yasal çerçeveleri kapsamında incelemektedir. Tez iki ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, Gramsci'nin 'hegemonya' ve 'karşı-hegemonya' kavramlarının analizini içeren teorik çerçeve ortaya konmakta, ardından bugün Türkiye'de zorunlu askerlik hizmetinin ve vicdani ret hakkının doğasının eleştirel bir analizi yapılmaktadır. Bu bölümde tez, ordunun ve yasal çerçevenin hegemonya kurmadaki rolünü incelemekte ve böylece vicdani retçilerin karşılaştığı yasal zorlukları belirlemek için vicdani ret hakkının Türk yasal çerçevesindeki yasal statüsünü de ele almaktadır. Dolayısıyla bu bölüm, Türk retçiler için vicdani ret hak iddiasının sadece araçsal olmadığını, uluslararası insan hakları yasaları ve davaları kullanılarak alternatif hukuk normlarının meşrulaştırılması açısından stratejik bir önem taşıdığını ortaya koyuyor. Tezin ikinci bölümü, vicdani retçiler ve insan hakları örgütlerinin temsilcileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanarak Türkiye'deki vicdani ret deneyiminin ampirik bir analizini sunmakta ve hak taleplerinin gelişen karşı-hegemonik söylemin bir parçası olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğunu öne sürmektedir. Bu argüman, hem uluslararası hem de Avrupa insan hakları hukuku kapsamında vicdani ret hakkının detaylı incelenmesi yoluyla daha da geliştirilmiştir. Tez, vicdani retçilerin Türk devletinin hegemonik gücüne meydan okumak ve karşı-hegemonik argümanları güçlendirmek amacıyla uluslararası ve Avrupa insan hakları hükümlerini nasıl kullandıklarını araştırmaktadır. Türkiye'deki vicdani ret hakkını desteklenmesi noktasında büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu kabul edilmekle birlikte, tez bunun savaşmaya değer bir mücadele olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the right to conscientious objection to military service in Turkey and its role in challenging State hegemony through law. The thesis draws upon the Gramscian concepts of 'hegemony' and 'counter-hegemony'. The thesis argues that Turkish compulsory military service and the law which surrounds it are constructed as state apparatuses to maintain hegemony by transforming individuals into obedient subjects. However, this results in a counter-hegemonic form of resistance by dissenting individuals and subaltern groups who seek to change the legal system. The thesis investigates the usefulness of international human rights laws to impact upon Turkish domestic law and the extent to which these laws have been invoked by conscientious objectors to strengthen counter-hegemony. As such, the thesis examines the legal standards on the right of conscientious objection to military service under the International, European and Turkish legal frameworks. The thesis is divided into two main parts. The first part sets out the theoretical framework comprising an analysis of the Gramsican concepts of 'hegemony' and 'counter-hegemony' followed by a critical analysis of the nature of compulsory military service and the right to conscientious objection in Turkey today. In this part, the thesis examines the role of the military and the legal framework in establishing hegemony and thereby also considers the legal status of the right to conscientious objection in the Turkish legal framework to identify legal challenges faced by conscientious objectors. Therefore, this part points out that the right claim of conscientious objection for Turkish objectors is not merely instrumental, but bears an strategic importance for legitimizing alternative legal norms by the use of international human rights laws and cases. The second part of the thesis provides an empirical analysis of the experience of conscientious objection in Turkey based on semi-structured interviews with conscientious objectors and representatives of human right organisations to suggest that rights claims have the potential to be used as part of the developing counter-hegemonic discourse. This argument is developed further through detailed studies of the right to conscientious objection under both international and European human rights law. The thesis explores how conscientious objectors have made use of international and European human rights provisions in an attempt to challenge the hegemonic power of the Turkish state, and strengthen counter-hegemonic arguments. While it is acknowledged that opposition forces in Turkey face enormous challenges in promoting the right to conscientious objection, the thesis concludes that this is a battle which is worth fighting and