Türk hukuk sisteminde vicdani ret ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi - Türkiye kararlar
The conscientious refusal in Turkish law system and Turkey decisions of Europian Court of Human Rights
  1. Tez No: 471277
  2. Yazar: BİHTER ELÇİN BOLLUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Türk Hukuk Sisteminde Vicdani Ret ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi – Türkiye Kararları”başlıklı çalışma, Türkiye'de uygulanan zorunlu askerlik sistemi içerisinde vicdani ret hakkının kabul edilip edilmediği, vicdani retçilere uygulanan yaptırımlar ve vicdani ret savunucuları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne Türkiye aleyhine yapılan başvurularda verilen ihlal kararlarını incelemek üzere hazırlanmıştır. Çalışmada; vicdani reddin anlamı ve türleri ile vicdani retle ilişkili kavramlar açıklanarak Türkiye'de gelişim seyri incelenmiş ve Türk Hukuk sisteminde vicdani retçilerin karşılaştıkları cezai yaptırımların hukuki dayanakları irdelenmiştir. İkinci olarak; zorunlu askerlik kavramı üzerinde durulmuş ve zorunlu askerliğin Cumhuriyet öncesi ve sonrasında uygulanma şekli ele alınmıştır. Son olarak da; vicdani retçiler tarafından Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılan ihlal başvurularından bazıları ele alınmıştır. Mahkeme tarafından verilen ihlal kararları incelenerek Türk hukukunda uygulanabilirliği ele alınmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilere göre: Türk Hukuk sisteminde vicdani ret hakkı tanınmamıştır. Zorunlu askerlik sistemi içerisinde askerlik yükümlülüğünü yerine getirmek istemeyen vicdani ret savunucularına Askeri Ceza Kanunu'nda suç olarak belirtilen eylemlerinden kaynaklı cezalar verildiği görülmektedir. Vicdani ret savunucularının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptıkları başvurularda verilen ihlal kararları, Türkiye'nin vicdani ret hakkını tanımasını şart koşan kararlar olmayıp vicdani ret savunucularının maruz kaldıkları muamele sonucu ortaya çıkan ihlallere ilişkindir. Her ne kadar Türkiye'de vicdani ret talebinde bulunanların sayısının her geçen gün arttığı bilinse de, yasal düzenleme yapılabilmesi için yeterli kamuoyu baskısının oluşturulamaması ve her geçen gün artan iç ve dış tehditler nedeniyle ortaya çıkan ülkenin güvenlik ihtiyacı sonucu kısa vadede ülkemizde vicdani ret hakkına ilişkin bir düzenleme yapılamayacağı görülmektedir. Vicdani ret hakkına ilişkin yasal düzenleme yapılmasının zorunlu hale gelmesi durumunda da; Anayasal ilkeler çerçevesinde vicdani ret hakkını kullanma hakkının elde edebilecek kişilerin belirlenmesi için, ülkenin güvenlik sorunu da göz önünde bulundurularak kaleme alınacak hukuksal düzenlemeler yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper named“Conscientious Objection in Turkey Law System and European Court of Human Rights – Turkey Desicions”, prepared to exemine whether the right of conscientious objection within the compulsary military system applied in Turkey was accepted or not. Also, it was prepared to exemine sanctions imposed on conscientious objectors and violation decisions which were made … In this study, the meaning and types of conscientious objection and the concepts related to conscientious objections were explained and the developmental course in Turkey was examined; and also in the Turkish legal system, the legal basis of criminal sanctions that conscientious objectors face was examined. Secondly, the concept of compulsory military service was emphasized and its compulsory military service was dealth with before and after the proclamation of the Republic. Finally, some of the violation applications made by the conscientious objectors to the European Court of Human Rights against Turkey were discussed. The violation desicions given by the court were examined and the applicability of Turkish Law was tried to be discussed. According to the results obtained: The right to conscientious objection was not recognized in the Turkish Legal System. Penalties fo Military Criminal Code has given to advocates of conscientious objection who do not want to fulfill military service obligations. Violation decisions given by the European Court of Human Rights are not the decisions that require Turkey to recognize the right to conscientious objection. European Court of Human Rights infringement decisions are due to treatment of conscientious objectiors. Altough number of conscientious objectiors are increasing day by day in Turkey, there has not been enough public pressure for legal regulation. Because of inside and outside thereads, the need for security is increasing day by day in our country. Fort his reason it is not possible to arrange conscientious objection in the short term. If the conscientious objection becomes legal, it must be legal depending on the constituon and the security problem of the country must be taken into account.