The right to conscientious objection under European regime of human rights, with special reference to Turkish practice
Avrupa insan hakları rejimi kapsamında vicdani ret hakkı, Türkiye'ye özel bir atıfla
  1. Tez No: 576871
  2. Yazar: CERENMELİS KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, uluslararası insan hakları hukuku alanında uzun süredir tartışılan bir hak olan askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkı incelenmektedir. Bu bağlamda, uluslararası otoritelerin—küresel düzeyde Birleşmiş Milletler ve bölgesel düzeyde Avrupa Konseyi başta olmak üzere—vicdani redde ilişkin yasal ve pratik girişimlerinin yanı sıra özellikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vicdani ret ile ilgili içtihat hukuku analiz edilmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2011 yılında vicdani ret hakkını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne dayanan insan hakları sistemi içinde tanımıştır. Buna bağlı olarak, artık Avrupa Konseyi'ne üye devletlerin vicdani ret hakkını tanımaları ve iç hukuklarında gerekli düzenlemeleri yapmaları gerekmektedir. Buna bağlı olarak çalışmada ayrıca şu soruya cevap aranmaktadır: Avrupa Konseyi üyesi devletlerden biri olarak bu konuda Türkiye'nin önünde nasıl bir süreç bulunmaktadır?
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the right to conscientious objection to military service, a long-discussed right in international human rights law. Besides the legal and practical initiatives on the conscientious objection of international authorities—primarily the United Nations at the global level and the Council of Europe at the regional level—, the thesis primarily addresses the case-law of the European Court of Human Rights on conscientious objection. The European Court of Human Rights, the monitoring organ of the European human rights system recognized the right to the conscientious objection in 2011. Accordingly, now the member states of the Council of Europe need to incorporate the right to conscientious objection and make the necessary arrangements in their domestic law. This study seeks to answer also the following question: As one of the member states of the Council of Europe, what really expects Turkey in this regard?