II. Meşrutiyet dönemi dergilerin iktidar-politik illüstrasyonları ile günümüz dergilerinin iktidar-politik illüstrasyonların karşılaştırılması
II. Comparison of power-political illustrations of constitutional period magazines and power- political illustrations of today's magazines
- Tez No: 824155
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
“II. Meşrutiyet Dönemi Dergilerin İktidar-Politik İllüstrasyonları ile Günümüz Dergilerinin İktidar-Politik İllüstrasyonların Karşılaştırılması”adlı çalışmada, Türk tarihi içerisinde gelişim ve değişimin önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilebilecek olan Meşrutiyet döneminde dergilerde yayınlanan iktidara yönelik illüstrasyonlarla günümüz politik kaynaklı illüstrasyonların karşılaştırması ve analizi ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında, II. Meşrutiyet Dönemi'ndeki sanat dünyasının tarihine, kültürel gelişimine ve değişimine değinilmiştir. II. Meşrutiyet döneminin siyasal ortamı, toplumsal değişimi, kültürel gelişime etkileri ve çalkantılı bir yapının içinde yayın politikalarının belirlenme şekilleri çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Yüzyıllar geçse illüstrasyon anlayışındaki acımasız eleştiriler ve ayrıştırıcı tutum günümüz dergi ve gazetelerinde ki görsellerle benzer bir safta buluşur niteliktedir. Bu tez çalışması ile II. Meşrutiyet dönemi dergilerin iktidara yönelik illüstrasyonları ile günümüz dergilerinin politik nedenli illüstrasyonlarla karşılaştırılması yapılarak, farklı dönemlere ve bugüne ait benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma; çeşitli kitap, makale, yayımlanmış veya yayımlanmamış doktora ve tez çalışmaları, internet yayımları vb. birçok kaynağın taranması sonucunda çizim örnekleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Karşılaştırma bölümünde tez çalışmasının tarih sıralamasına binaen, II. Meşrutiyet döneminden bir illüstrasyon, günümüz döneminden bir illüstrasyon çalışması olarak sıralama yapılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen illüstrasyon örnekleri üzerinden yıllara ait, devrin sosyal, siyasal ve kültürel yapısı ile basın faaliyetleri incelenerek karşılaştırılmıştır. Geçmişte iktidara yönelik eleştirel illüstrasyonların farklı dönemlerde ve günümüzde de benzer tekrarlarının yapıldığı belgelerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
“II. In the study titled ”Comparison of Power-Political Illustrations of Constitutional Period Magazines and Power-Political Illustrations of Today's Magazines", the comparison and analysis of the illustrations published in the Constitutional Period, which can be considered as an important turning point in the development and change in Turkish history, with the illustrations of today's political origins. In this thesis, II. The history, cultural development and change of the art world in the Constitutional Era are mentioned. II. The political environment of the Constitutional Monarchy period, its social change, its effects on cultural development, and the way in which broadcasting policies were determined in a turbulent structure constitute the basis of the study. Over the centuries, the ruthless criticism and discriminating attitude in the understanding of illustration are in a similar way with the images in today's magazines and newspapers. With this thesis, II. By comparing the illustrations of the constitutional period magazines with the politically motivated illustrations of today's magazines, the similarities and differences of different periods and today have been tried to be revealed. Research; various books, articles, published or unpublished doctoral and dissertation studies, internet publications, etc. As a result of scanning many sources, drawing samples were examined and evaluated. In the comparison section, based on the chronological order of the thesis work, II. An illustration from the Constitutional Monarchy period and an illustration from today's period were sorted. As a result, the social, political and cultural structure of the period and press activities were examined and compared through the illustration samples obtained. It has been revealed by documents that in the past, similar repetitions of critical illustrations of power were made in different periods and today.