An analysis of the Turkish banking recovery in the post crises period
Kriz sonrası Türk bankacılığının toparlanmasının analizi
  1. Tez No: 824163
  2. Yazar: ERKAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SHELAGH HEFFERNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: City University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye, Kasım 2000'de ve Şubat 2001'de çok ağır bir ekonomik ve siyasi kriz yaşadı. Sonuç olarak, finansal krizin etkisi Türk bankacılık sistemi üzerinde derin bir etki yarattı. Bu çalışma, bankacılık başarısızlığının başlıca nedenlerini araştırmakta ve Türk bankacılık sisteminin toparlanma sürecini analiz etmektedir. Bu, yeniden yapılandırma programının bankacılık sisteminde istikrarı sağlayıp sağlamadığı sorusunu yanıtlayacaktır. Sektörün kriz sonrası performansını ölçmek amacıyla finansal oran analizi yapıldı. Türk bankacılık sistemi yeniden yapılandırma programındaki değişikliklere hızlı tepki verdi ve sektörün performansının oldukça sağlıklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey experienced a very severe economic and political crisis in November 2000 and again in February 2001. Consequently, the effect of financial crisis had deep impact on the Turkish banking system. This study explores the öajor reasons for the banking failure and analyses the recovery process of the Turkish banking system. This will adress the queation of whether the restucture programme has achieved stability within the banking system. Financial ratio analysis was conducted to measure the performance of the sector in the post crisis period. the Turkish banking syustem responded rapidly to changes in the restructuring programme and the performance of the sector was found to ve very healthy.