Design and implementation of solar assisted energy storage system for refrigerated trailer
Soğutmalı römork için güneş destekli enerji depolama sistemi tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 824169
  2. Yazar: MUHAMMET SAİT KARASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN KÖROĞLU, DOÇ. DR. MEHMET UĞRAŞ CUMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, soğutuculu römork için güneş enerjisi destekli bir enerji depolama sisteminin tasarımını ve uygulamasını tanıtmaktadır. Hareketli bir sistem olan treyler ile birlikte kullanılacak hibrit enerji depolama sistemi tasarlanarak soğutma sisteminin sürekli çalışmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Geleneksel soğutma işlemi, kompresörün sadece sabit bir zamanda şebeke gücü ile çalıştırılmasıyla gerçekleştirilir. Soğutma işleminden sonra treyler soğuğu tutabileceği yere kadar gidebilir veya farklı bir şebekeden enerji kullanabileceği bir nokta bulup uzun süre bekleyip tekrar soğutma işlemini gerçekleştirebilir. Aksi halde taşıdığı malzemenin bozulma olasılığı vardır. Bu çalışmada, sürüş esnasında şebeke bağlantısı gerektirmeden bağımsız çalışabilen deneysel bir soğutma sistemi geliştirilmiştir. Sistem, 13 kW'lık bir kompresöre güç sağlamak için 35 kW'lık bir Li-ion pil, 5 kW'lık PV panelleri ve bir invertörü entegre eder. Römork dururken şebeke mevcutsa, hem akü şarj edilebilir hem de treyleri soğutmak için gereken enerji kompresör tarafından şebekeden çekilir. Şebeke olmadığında soğutma ihtiyacı varsa kompresörü çalıştırmak için gereken enerji PV panellerden ve bataryadan sağlanır; soğutmaya ihtiyaç yoksa, akü güneş paneli tarafından şarj edilecektir. Bu senaryolar, araç dururken veya hareket halindeyken geçerlidir ve hibrit evirici, içerdiği enerji yönetimi algoritması ile PV panelleri, bataryayı ve AC şebeke çıkışını koordine edecektir. Bu çalışma ile treylerdeki soğuk havanın daha uzun süre muhafaza edilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study introduces the design and implementation of a solar-assisted energy storage system for a refrigerated trailer. It is aimed to ensure the continuous operation of the cooling system by designing the hybrid energy storage system to be used together with the trailer, which is a mobile system. The conventional cooling process is accomplished by running the compressor on a trailer only at a fixed time with the grid power. After the cooling process, the trailer can go as far as it can keep the cold, or find a point where it can use energy from a different network, wait for a long time, and perform the cooling process again. Otherwise, there is a possibility of deterioration of the material it carries. In this study, an experimental cooling system was developed, capable of operating independently during driving without requiring a grid connection. The system integrates a 35 kW Li-ion battery, 5 kW PV panels, and an inverter to power a 13-kW compressor. If the grid is available when the trailer is at rest, both the battery can be charged, and the energy required to cool the trailer is drawn by the compressor from the grid. If there is a need for cooling in the absence of the grid, the energy required to run the compressor is supplied from the PV panels and the battery; if there is no need for cooling, the battery will be charged by the solar panel. These scenarios are valid when the vehicle is stationary or in motion, and the hybrid inverter will coordinate the PV panels, battery, and AC grid output with the energy management algorithm it contains. With this study, it will be ensured that the cold air in the trailer is preserved for a longer time.