Bakteriyel keratitli olgularda klinik özelliklerin belirlenmesi ve korneal tutulumun optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Determination of clinical features in cases with bacterial keratitis and corneal involvement evaluation with optical coherence tomography
- Tez No: 824176
- Danışmanlar: UZMAN HAKAN ÖZTÜRK, UZMAN BEDİZ ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bakteriyel keratitli olgularda klinik ve demografik özelliklerin belirlenmesi ve korneal tutulumun ön segment optik koherens tomografi (ÖS-OKT) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ek olarak erken dönemde etken ajanın tahmininde, ÖS-OKT'nin spesifik veriler sağlayıp sağlamadığı da incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'nde, Ocak 2013- Haziran 2022 tarihleri arasında, geçirilmiş bakteriyel keratit nedeniyle takipli, 18-85 yaş arası olguların bulguları dosya ve sistem kayıtlarından retrospektif olarak incelendi. Toplam 117 hastanın 117 gözü çalışmaya dahil edildi. Yaş ve cinsiyet dağılımları, hastaneye başvuru öncesi geçen süre, etkilenen göz, hipopiyon varlığı ve risk faktörlerinin olup olmadığı belirlendi. Korneal lezyon bölgesi, santral veya periferik olarak not edildi. ÖS-OKT kayıtlarından, korneal lezyon parametreleri incelendi. İnfiltrasyon genişliği (İG), infiltrasyon kalınlığı (İK), infiltrasyon alanındaki kornea kalınlığı (KK) ve İK/KK oranı hesaplandı. Olgular, kayıtlardaki kültür sonuçlarına göre; kültürde üreme olmayanlar, Gr (+) üremesi olanlar ve Gr (-) üremesi olanlar olarak üç gruba ayrıldı. Kültürde üremesi olan olguların spesifik bakteri tipleri belirlendi. Grupların demografik özellikleri, klinik bulguları ve ÖS-OKT parametreleri karşılaştırıldı. ÖS-OKT parametreleri arasındaki korelasyonlar incelendi. Bulgular: Olguların 42 (%35.9)'si kadın, 75 (%64.1)'i erkekti. Hastaların ortalama yaşı 50.4±18.6 yıl ve hastaneye başvuru süresi 3.97±3.46 gündü. 117 olgunun 81 (%69.2)'inde risk faktörü vardı. En sık görülen risk faktörü travma (%69.1) idi. Olguların 45 (%38.5)'inde kültürde üreme izlendi; 29 (%64.4)'u Gr (+) ve 16 (%35.6)'sı Gr (-) bakteriydi. En sık izlenen bakteriler koagülaz negatif stafilokok (%31.1) ve Pseudomonas aeruginosa (%24.4) idi. Gr (-) keratitli olguların 10 (%62.5)'unda ve Gr (+) keratitli olguların 8 (%27.6)'inde hipopiyon mevcuttu (p=0.049). ÖS-OKT verileri olan 40 hastanın ortalama yaşı 51.2±19.2 yıl ve hastaneye başvuru süresi 2.88±1.20 gündü. Bunların 15 (%37.5)'inde kültürde üreme olmazken, 14 (%35)'ünde Gr (+) üreme ve 11 (%27.5)'inde Gr (-) üreme saptandı. Korneal lezyon bölgelerine bakıldığında; kültürde üreme olmayan olguların 12 11 (%80)'sinin, Gr (+) üreme olanların 7 (%50)'sinin ve Gr (-) üreme olanların 11(%100)'inin kornea santralini tuttuğu izlendi (p=0.014). Grupların ÖS-OKT verileri karşılaştırıldı. Gr (-) grubun İG ölçümleri; Gr (+) gruba (p=0.002) ve kültürde üreme olmayan gruba (p=0.010) kıyasla, anlamlı daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the clinical and demographic characteristics of patients with bacterial keratitis and to evaluate the corneal involvement with anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT). In addition, whether AS- OCT provides specific data for the estimation of the causative agent in the early period was also examined. Materials and Methods: The findings of patients aged 18-85 years, who were followed up due to previous bacterial keratitis in Izmir Tepecik Training and Research Hospital Ophthalmology Clinic, between January 2013 and June 2022, were analyzed retrospectively from their files and system records. A total of 117 eyes of 117 patients were included in the study. Age and gender distributions, admission time to the hospital, affected eye, presence of hypopyon and risk factors were determined. The corneal lesion site was noted either centrally or peripherally. Corneal lesion parameters were analyzed from AS-OCT recordings. Infiltration width (IW), infiltration thickness (IT), corneal thickness (CT) in infiltrated area and IT/CT ratio were calculated. According to the culture results in the records; the cases were divided into three groups as no growth in the culture, Gr (+) growth and Gr (-) growth. Specific bacterial types were determined in cases with growth in the culture. Demographic characteristics, clinical findings and AS-OCT parameters of the groups were compared. Correlations between AS-OCT parameters were investigated. Results: Forty-two (35.9%) of the cases were female and 75 (64.1%) were male. The mean age of the patients was 50.4±18.6 years and the mean admission time to hospital was 3.97±3.46 days. There were risk factors in 81 (69.2%) of 117 cases. The most common risk factor was trauma (69.1%). Culture growth was observed in 45 (38.5%) of the cases; 29 (64.4%) were Gr (+) and 16 (35.6%) were Gr (-) bacteria. The most common bacteria were coagulase-negative staphylococci (31.1%) and Pseudomonas aeruginosa (24.4%). Hypopyon was present in 10 (62.5%) cases with Gr (-) keratitis and in 8 (27.6%) cases with Gr (+) keratitis (p=0.049). The mean age was 51.2±19.2 years and the admission time to the hospital was 2.88±1.20 days in 40 patients with AS-OCT data. While there was no growth in culture in 15 (37.5%) of them; Gr (+) growth was detected in 14 (35%) and Gr (-) growth was 13 detected in 11 (27.5%). When the corneal lesion areas were examined; it was observed that 12 (80%) of the cases with no growth in culture, 7 (50%) of the cases with Gr (+) growth and 11 (100%) of the cases with Gr (-) growth involved the central cornea (p=0.014). The AS-OCT data of the groups were compared. IW measurements of the Gr (-) group were significantly higher than those of the Gr (+) group (p=0.002) and the group with no growth in culture (p=0.010).