Askeri bürokrasinin genel idare içindeki yerinin hukuk devleti ilkesi ve cumhuriyet anayasaları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the place of the military bureaucracy in the general administration in terms of the rule of law principle and the constitutions of the republic
- Tez No: 824183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'de asker-siyaset ilişkisi ve askerin siyaset üzerindeki ağırlığı konusundaki tartışmalar çok eski tarihlere kadar uzanır ancak özellikle 27 Mayıs 1960 darbesinden beri yaklaşık 40 yıldır güncelliğini koruyan asker siyaset ilişkisi, Türkiye'de askeri ve sivil otoriteler arasındaki ilişkinin bugünkü görünümü dikkate alındığında gelecekte de güncelliğini koruyacağını göstermektedir. Bunun temel nedeni de kanaatimizce Türkiye'deki asker sivil ilişkisinin tarihsel gelişiminin kendine özgü bir takım Özellikler taşımasıdır. Bu kendine özgü bir takım özelliklerin bulunması bizce Türkiye'nin en önemli problemi olan demokratikleşme konusunda önemli adımların atılmasının da önünü kesmektedir. Bu minvalde Türkiye'de demokratikleşmenin ilk adımını oluşturan hukuk devleti ilkesi açısından Türk askeri bürokrasisinin konumunun hukuk devleti ilkesi ile çelişir olduğu gerçeğidir. Nitekim normlar hiyerarşisi içinde en üstte bulunan anayasal metinlerde askeri bürokrasi ile ilgili yapılan hukuki düzenlemeler sonucunda askeri bürokrasinin devlet düzeni içinde yasama, yürütme ve yargı erklerinin yanında adeta bir dördüncü erk konumuna ulaştığı kanaatine varılması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Discussions about the military-politics relationship and the weight of the military on politics in Turkey date back to ancient times, but the military-politics relationship, which has been up to date for nearly 40 years, especially since the coup of May 27, 1960, will continue to exist in the future, considering the current appearance of the relationship between the military and civilian authorities in Turkey. shows that it will remain up to date. In our opinion, the main reason for this is that the historical development of military-civilian relations in Turkey has some unique characteristics. In our opinion, the presence of these unique features prevents important steps from being taken regarding democratization, which is Turkey's most important problem. In this regard, it is the fact that the position of the Turkish military bureaucracy in terms of the principle of the rule of law, which constitutes the first step of democratization in Turkey, contradicts the principle of the state of law. As a matter of fact, as a result of the legal regulations regarding the military bureaucracy in the constitutional texts at the top of the hierarchy of norms, it is inevitable to come to the conclusion that the military bureaucracy has reached the position of a fourth power in the state order, next to the legislative, executive and judicial powers.