Technology improvements under carbon emissions taxes
Karbon emisyon vergisi altında teknoloji iyileştirmeleri
  1. Tez No: 824212
  2. Yazar: ONURCAN AYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP EMRE BERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tezde, karbon emisyon vergisi altında iki teknoloji iyileştirme problemini inceliyoruz. Birinci çalışmada birden fazla girdiyle tek bir ürün üreten üreticinin karbon vergisine tabi olduğu varsayılmış olup bu bağlamda gazeteci çocuk modeli ele alınmıştır ve üretim ilişkileri Cobb Douglas üretim fonksiyonu kullanılarak modellenmiştir. Dahası, üretim miktarının yerine getirilmesi gereken sözleşmeler nedeniyle iki değer arasında olması gerektiği varsayılmıştır. Ayrıca, üreticinin halihazırdaki üretim teknolojisini yükselterek karbon salımını düşürebileceği düşünülmüştür. Sonuç olarak şu bulgular elde edilmiştir: 1) Optimal teknoloji karbon vergisinin artan bir fonksiyonuyken, üretim miktarı sabitse, bir girdinin karbon ayak izinin birim maliyetindeki payı bütün girdilerin aynı paylarının ağırlıklı ortalamasından düşük ise, bu girdinin miktarı karbon vergisinin artan bir fonksiyonudur. 2) Optimal teknoloji ve üretim seviyeleri sabitse, üretim girdileri birinci bulguda sunulan davranışı gösterir. 3) Optimal teknoloji sabitken üretim miktarı karbon vergisi arttıkça düşüyorsa, bütün üretim girdilerinin miktarları karbon vergisinin azalan fonksiyonlarıdır. 4) Optimal teknoloji karbon vergisinin azalan bir fonksiyonu ise, optimal üretim miktarı ve üretim girdileri karbon vergisinin azalan fonksiyonlarıdır. İkinci çalışmada, rassal talepli bir envanter sisteminde sabit ısmarlama maliyetini azaltma/iyileştirme problemini inceliyoruz. Burada iyileştirme çabaları üretim fonksiyonlarıyla tanımlanmaktadır. Analiz sonunda, iyileştirme için gerekli sermaye ve emek miktarları ile optimal sipariş miktarını ve ısmarlama noktasını elde ediyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider two technology improvement problems under carbon taxation policies. In the first one, a manufacturer subjected to a carbon tax producing a single product using multiple inputs and employing an initial technology level, which is modeled using the Cobb Douglas production function. We find out that 1) when the output and the technology level are binding, amount of a production input is increasing in carbon tax if the share of the tax due to its carbon footprint in its total variable cost is less than the weighted average of that of all production inputs; 2) when the output is binding, but the technology level is non-binding, while the technology level is always increasing in carbon tax; amount of an input is increasing in carbon tax only if the share of the tax times its carbon footprint in its total variable cost is less than the weighted average of that of all production factors (including technology level); 3) when the output is non-binding, but the technology level is binding, the output, as well as the inputs, is decreasing in carbon tax, at optimality; 4) when the output and the technology level are non-binding, all of the decision variables are decreasing in carbon tax, at optimality. In the second problem, we consider setup reduction activities for a stochastic inventory system, where improvement efforts are modeled via production functions. We derive the optimality quantities of required labor and capital input for improvement, as well as the ordering quantity and reorder point.