Financial liberalization in Turkey and the evolution of ownership structures
Türkiye'de finansal liberalizasyon ve ortaklık yapılarının değişimi
  1. Tez No: 824219
  2. Yazar: ATAMERT MIHCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAŞAK TANYERİ GÜNSÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, borsaya kote Türk şirketlerinin ortaklık yapılarının 1986'dan 2020'ye nasıl değiştiğini incelemektedir. Türkiye'de 1980'lerde uygulanmaya başlanan finansal liberalizasyon programı, finansal okuryazarlık oranını arttırmayı ve yatırımcı tabanını büyütmeyi amaçlamaktaydı. 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) açılışı da finansal liberalizasyon programının bir parçası olarak gerçekleşti. Türkiye'de modern bir borsanın açılması ile finansal liberalizasyon programı yatırımcı tabanının büyütülmesini ve şirketlerin kontrolünün topluma yayılmasıni amaçlamaktaydı. Bu çalışmada İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na 1986 yılında ilk kez kote olan 40 şirket örneklem olarak alınmaktadır. Bir şirket 1986 verilerinin eksikliği sebebi ile örneklemden çıkarılmıştır. 2020 yılına dek kalan 39 şirketten altısı faaliyetlerini durdurdu. 2020 yılında 33 şirket faaliyete devam ederken, bu şirketlerden 6'sı zaman içerisinde borsaya kote olmaktançıkmıştır. Bu 6 şirketten 2 şirketin ortaklık yapısı verileri ise mevcut değildir. Örneklemde kalan 31 şirketi ele aldığımızda ise 1986'da hisselerin ortalama olarak en büyük hissedarı yüzde 34'ünü, en büyük üç hissedarı yüzde 61'ini ve en büyük beş hissedarı yüzde 65'ini kontrol ediyordu. 2020'de ise en büyük hissedar yüzde 59'a, en büyük üç hissedar yüzde 74'e ve en büyük beş hissedar yüzde 76'ya sahiptir. Bu çalışmada çeşitli hissedarlarda biriken kontrolün kapsamını tanımlamak için kullanılan bir ölçüt olan sahiplik yoğunluğunu kullanarak 1986 ile 2020 yılları arasında sahiplik yoğunluğunun arttığını, dolayısıyla borsanın açılışının şirketlerin sahiplik yoğunluğunu azaltmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis describes how ownership structures of Turkish listed companies changed from 1986 to 2020. The financial liberalization program, implemented in the 1980s, aimed to increase financial literacy and expand the investor base. The opening of the stock exchange, Istanbul Stock Exchange, (ISE) in 1986 was a part of the financial liberalization program. The opening of a modern stock market aimed to widen the investor base and spread firm control across society. I examine the 40 companies first listed on Istanbul Stock Exchange in 1986. One company is dropped from the sample due to missing data for 1986. Six of the remaining 39 companies had ceased operations by 2020. Thirty-three companies are still in operation in 2020 with 6 of them going private in the interim. Two of the six private companies did not have publicly available ownership data. The largest shareholder, on average, controlled 34 percent, the three largest shareholders 61 percent, and the five largest controlled 65 percent of shares in 1986 in the 31 sample companies. The largest shareholder controlled 59 percent, the three largest shareholders 74 percent, and the five largest controlled 76 percent of shares in 2020. I found that ownership concentration, the measure of how control is concentrated across the largest shareholders, increased in Turkish firms from their first listing in 1986 to 2020. Contrary to the aims of the financial liberalization program, the results suggest, ownership became more concentrated in the hands of the largest shareholders.