The use of artwork images in advertising: A visual rhetorical analysis
Sanat yapıtının reklamda kullanımı: Görsel retorik analizi
  1. Tez No: 824218
  2. Yazar: FATMA NAZLI KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT İNATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bugün, kullanım değerleri göz önüne alındığında çoğu birbirinden farklı olmayan ürünlerin tüketimi, kişilerin toplumsal kimliklerinin oluşumunda rol oynamaktadır. Bu noktada reklamcılar da tüketimi artırma adına reklamı yapılan“o”ürünü kullanmakla kişinin toplumsal yapı içinde artı değerlere sahip olabileceğini empoze etmektedir. Bu amaçla reklamcılar etkileme ve ikna etmeye yönelik çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar. Bu yöntemlerden biri de reklamda retoriksel bir anlatım biçimi oluşturmaktır. Amacı dilin figüratif kullanımı ile dinleyiciyi/izleyiciyi ikna etme olan retorik, bugün reklam iletişiminde kullanılan yöntemlerdendir. Üstelik reklam iletişiminde bu kullanımın salt sözel figürlerden oluşması da gerekmez. Görsel imgeler üzerinden oluşturulan figüratif anlatım da retorik alanı içinde incelenmekte ve“görsel retorik”olarak adlandırılmaktadır. Bu noktada görsel retoriksel bir dil oluşturma çabasıyla çeşitli görsel öğeler reklamlarda mesaj aktarıcısı olarak kullanılmaktadır. Bunlardan biri de sanat eserlerinin görsel retoriksel anlatım oluşturmak için reklamlarda görsel imge olarak kullanılmasıdır. Mevcut çalışmanın amacı ise sanat eserlerini kullanan basılı reklamların oluşturduğu görsel retoriksel dili, Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh ve Maurtis Cornelis Escher'e ait bilinen sanat eserlerini kullanan basılı reklamlar üzerinden incelemektir.
Özet (Çeviri)
Today, consumption of many products which are not different from each other when their usage values into consideration play a role for the formation of social identities of individuals. At this point, advertisers -to increase the consumption- emphasize that people may have extra positive values in the social structure by having“that”product which is advertised. For this purpose, advertisers use various methods to influence and persuade. One of these methods is to create a rhetorical form of expression in the advertisement. Rhetoric which is the purpose to persuade the audience with the usage of figurative language is a method used in advertising communication today. Moreover, this usage in advertising communication does not need only the formation of verbal figures. Figurative expression created through visual images is analyzed into the area of rhetoric and it is called as“visual rhetoric.”At this point, in an effort to create a visual rhetorical language, variety of visual elements used as a message transmitter in the advertisements. One of these, the usage of artwork images in advertisements to constitute a visual rhetorical language. Therefore, the aim of the present study is to examine the visual rhetorical language of print advertisements which use the well known artworks of Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh and Maurtis Cornelis Escher.