Social, cognitive, and social cognitive influences on children's lie-telling
Çocukların yalanları üzerindeki sosyal, bilişsel ve sosyal bilişsel etkiler
  1. Tez No: 824232
  2. Yazar: FERHAN KÜBRA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEDEDİAH W.P. ALLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sözlü bir aldatma biçimi olarak yalan söylemek, başkalarının zihnine kasıtlı olarak yanlış bilgi yerleştirmeyi içerebilir. Çocukların yalan söyleme ve ardından bunları sürdürme yeteneği (yani anlamsal sızıntı kontrolü), gelişimsel değişimlerini ve bu kapasitelerin arkasındaki etkileri anlamak için incelendi. Yüz yirmi bir ebeveyn-çocuk ikilisi (3-6 yaş arası) katıldı. Çocuklar, ket vurma, yanlış inanç ve yalan söyleme görevi üzerinde test edildi. Ebeveynlerin davranışlarını kontrol etmek için çocuklarına karşı yalan kullanımları, yalan söylemenin açık bir şekilde sosyalizasyonu ve daha genel ebeveynlik uygulamaları ölçülmüştür. Çocukların yalan söyleme yeteneklerini test etmek için, onlara araştırmacının yokluğunda bir oyuncağa bakmamaları talimatı verildi; daha sonra, onlara bakıp bakmadıkları (ilk yalan söyleme), oyuncağın ne olduğu ve doğru cevap verirlerse bunu nasıl bildikleri soruldu. Çocukların başlangıçtaki yalan söyleme davranışı yaşla birlikte değişmedi; ancak, daha büyük çocuklar önemli ölçüde daha yüksek anlamsal sızıntı kontrolü gösterdi. Ket vurma, yalan söyleme ile ilişkili değildi. Ayrıca, yanlış inanç anlayışı, yalan söyleme davranışıyla ilişkili değildi, ancak daha yüksek düzeyde semantik sızıntı kontrolüne sahip çocuklar, daha fazla yanlış inanç anlayışına sahipti. Ancak yaşı kontrol ettiğimizde bu ilişki önemsiz hale geldi. Son olarak ebeveynlik değişkenlerinden hiçbiri anlamsal sızıntı kontrolünü yordamamıştır. Bununla birlikte, ebeveynlerin sosyalizasyonu (yani, yalan söylemenin teşvik edilmesi ve modellenmesi, problemli yalan söyleme ve yalan söylemenin sonuçları) yalan söyleme davranışını yordamıştır. Bu bulgular, çocukların yalan söyleme kararları için ebeveynlerin yalan sosyalizasyonundan etkilenebileceğini düşündürmektedir; ancak, bu yalanları sürdürme yetenekleri daha çok bilişsel ve sosyal bilişsel kapasitelerine bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Lie-telling as a verbal form of deception may involve intentionally implanting false information in the mind of others. Lie-telling and the subsequent ability to maintain them (i.e., semantic leakage control) were examined to understand their developmental trajectory and the influences behind these capacities. One hundred twenty-one parent-child dyads (aged 3-to-6-year-olds) participated. Children were tested on inhibitory control, false belief, and a lie-telling task. Parents were measured on their use of lying to their children to control behavior, explicit socialization of lie-telling, and more general parenting practices. To test children's lie-telling abilities, they were instructed not to peek at a toy in the experimenter's absence; later, they were asked: whether they peeked (initial lie-telling), the toy's identity, and how they knew the identity if they answered correctly. Children's initial lie-telling behavior did not change with age; however, older children showed significantly higher semantic leakage control. Inhibitory control was not associated with lie-telling. Additionally, false belief understanding was not related to lie-telling behavior, but children with higher levels of semantic leakage control had greater false belief understanding. However, when controlled for age, this relation became nonsignificant. Finally, none of the parenting variables predicted semantic leakage control. However, aspects of parental socialization (i.e., encouragement and modeling of lie-telling, problematic lying, and consequences for lying) predicted lie-telling behavior. These findings suggest that children might be influenced by parental socialization of lie-telling for their decision to lie; however, their ability to maintain these lies may rely more heavily on their cognitive and social cognitive capacities.