Banka teminat mektuplarında URDG 758'in uygulanması
Application of URDG 758 in terms of bank guarantee letters
  1. Tez No: 824231
  2. Yazar: ALİ CAN ÇALIKKOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Banka teminat mektupları, milletlerarası ticari ilişkilerde tarafların güvence ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla yoğun olarak kullanılmaktadır. Milletlerarası ticari hayatı kolaylaştırma gayesinde olan MTO, talep garantilerine uygulanmak üzere hazırladığı birörnek kurallardan oluşan URDG 758'i yayınlamıştır. Milletlerarası nitelik taşıyan banka teminat mektuplarında URDG 758'in uygulanması, farklı ihtimallerde gündeme gelebilmektedir. URDG 758'in hukuki niteliğinin belirlenmesi, bu kuralların, devlet mahkemelerinde ve milletlerarası ticari tahkimde hangi ihtimallerde uygulanabileceğinin tespiti açısından özel önem arz etmektedir. URDG 758'de, bu kuralların, taraflarca atıf yapılmak suretiyle sözleşme hükmü haline getirilmeleri durumunda bağlayıcılık kazanacağı kabul edilmiştir. Bununla birlikte, taraflarca atıf yapılmayan hallerde, bu kuralların uygulama alanı bulmalarının mümkün olup olmadığı da incelenmesi gereken bir konudur. Bu çalışmada, banka teminat mektuplarından doğan uyuşmazlıklarda, URDG 758'in uygulama alanı bulabileceği ihtimaller inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bank guarantee letters are used extensively to meet the parties' assurance needs in international commercial relations. In an effort to facilitate international commercial practice, ICC has published URDG 758, a set of model rules for the application of demand guarantees. The application of URDG 758 in terms of bank guarantee letters consisting of foreign element, may arise in different contingencies. Determining the legal nature of URDG 758 is of particular importance for determining the circumstances in which these rules may be applied in state courts and in international commercial arbitration. URDG 758 recognizes that these rules will be binding if they are decided by the parties to be turned into a contractual provision by way of incorporation. However, it should also be examined whether these rules are applicable in cases where there is no incorporation. This study examines the possibilities of the application of URDG 758 in disputes arising out of bank guarantee letters.