Türkiye'de satışı yapılan ana arıların (Apis mellifera L.) farklı mevsimlerde kalite özelliklerinin incelenmesi
Investigation of quality features of Türkiye commercial honey bee queens (Apis mellifera L.) in different seasons
- Tez No: 824289
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tez çalışmasında; mevsimin ve ırkların üzerinde durulan ana arı kalite özelliklerine olan etkisinin yanı sıra Türkiye'de satışı yapılan ana arıların çalışmada incelenen özellikler bakımından mevcut durumunun da ortaya koyulması amaçlanmıştır. Yetiştiricilik koşullarında saha çalışmalarında herhangi bir ırk veya dönem öne çıkmazken, ağırlık özellikleri, dış morfolojik özellikler ve bazı diseksiyon özelliklerinin özellikle dönem faktöründen fazlaca etkilendikleri tespit edilmiştir. Tez çalışmasında Yığılca Ekotipine ait ana arıların pek çok özellik bakımından diğer ırkların önünde yer alması tek başına arıcılık işletmelerine önerilmesi için yeterli görülmemiştir. Bunu için farklı yıllarda benzer çalışmaların tekrar edilmesi ve gezginci arıcıların yoğun olarak konakladıkları ve kışlatma için kullandıkları bölgelerde koloni gelişimlerinin test edilmesinin gerekli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to determining the effect of season and breeds on the quality attributes of queen bees, the focus of this thesis was to assess the current state of the queens sold in Türkiye in terms of the investigated qualities. In field tests conducted under standard breeding settings, neither race nor time period emerged as an influential variable. It was demonstrated that weight features, exterior morphological characteristics, and particular dissection characteristics are influenced by time period in particular. In this study, multiple advantages of the queen bees of Yığılca Ecotype over other breeds were not deemed substantial enough to suggest their usage in beekeeping enterprises. To be able to make this suggestion, it was determined that it is important to perform similar research in various years and to assess colony growth in places that migratory beekeepers favor and utilize extensively throughout the winter.