Termik santrallerde iş sağlığı ve güvenliği performans modeli üzerine bir çalışma
A study on occupational health and safety performance model in thermal power plants
  1. Tez No: 824292
  2. Yazar: NAGİHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği (İSG) son yıllarda önemi oldukça artan bilimsel gelişime açık bir alandır. Bu alanda yapılan mevzuat değişikliklerinin, uygun performans yönetim sistemi uygulamalarının, koruma ve önleme çalışmalarının ve verilen eğitimlerin, iş sağlığı ve güvenliği performansına olumlu veya olumsuz etkileri analiz edilmelidir. Yapılan literatür araştırmasında, birden çok işletme için mevcut durumu analiz eden objektif, hızlı, pratik, güvenilir ve geçerliliği olan bir İSG performans ölçüm yöntemine rastlanmamıştır. Literatürdeki yüksek uzmanlık gerektiren ve uzun süreli gözlemlerle uygulanan yöntemler sadece bir işletme için İSG performansını ölçmektedir. Bu tez çalışmasında, çok kriterli karar verme yöntemleri ve SWOT (Strenght, Weakness, Opportunity, Threat) analizi ile kömürlü termik santraller için İSG performans modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Önerilen İSG performans modelinde, 8 ana kriter ve 162 alt kriter belirlenmiştir. Bu kriterler AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi) yöntemiyle ağırlıklandırılmıştır. İSG Performansının ölçülmesi aşamasında üç termik santralden alınan veriler hem PROMETHEE (Preference Ranking Organization Method for Encrichment Evaluations) hem de TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) yöntemi ile değerlendirilmiştir. İki yöntemin sonuçları karşılaştırıldığında tutarlılığı görülmüştür. Her bir kömürlü termik santralin İSG performans göstergelerinin belirlenmesi için radar diyagramları oluşturulmuştur. Kömürlü termik santrallerin İSG performans sonuçları SWOT analizi ile analiz edilerek güçlü ve zayıf yönleri tespit edilmiş ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety (OHS) in Turkey is an area open to development, the importance of which has increased considerably in recent years. The positive or negative effects of legislative changes made in this area, appropriate performance management system applications, protection and prevention studies and trainings provided on occupational health and safety performance should be analyzed. In the literature search, no objective, fast, practical, reliable and valid OHS performance measurement method was found that analyzes the current situation for more than one enterprise. The methods in the literature that require high expertise and are applied with long-term observations measure the OHS performance for an enterprise only. In this thesis study, it has been tried to create an OHS performance model for coal-fired thermal power plants with multi-criteria decision making methods and SWOT analysis. In the proposed OHS performance model, 8 main criteria and 162 sub-criteria have been determined. These criteria were weighted by the AHP (Analytical Hierarchy Process) method. During the measurement of OHS Performance, the data obtained from three thermal power plants were evaluated with both PROMETHEE (Preference Ranking Organization Method for Encrichment Evaluations) and TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) methods. When the results of the two methods were compared, their consistency was seen. Radar diagrams were created to determine the OHS performance indicators of each coal-fired power plant. OHS performance results of coal-fired power plants were analyzed with SWOT analysis, and their strengths and weaknesses were identified and solutions were suggested.