İran İslam Cumhuriyeti'nin Irak Politikası (2003-2022)
Iraq Policy of the Islamic Republic of Iran (2003-2022)
  1. Tez No: 824293
  2. Yazar: ABDULSELAM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSER GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2003 yılında ABD tarafından Saddam rejimine yönelik yapılan İkinci Körfez harekatının ardından Irak'ta Baas yönetiminin son bulması ile Şiilerin iktidara geçmesi için fırsat doğmuştur. Ayrıca İran'ın Irak'a yönelik politikalarını mezhepler üzerinden gerçekleştirme çabaları da Şiiliğin Irak'ta siyasallaşmasını hızlandırmıştır. Saddam sonrası İran'ın Irak'a yönelik politikaları da jeopolitik, jeostratejik ve teopolitik amaçlar etrafında şekillenmiştir. Bu tezin temel sorusu Irak'ta konumlanan İran karşıtı ittifaklara ve ülkelere rağmen İran'ın Irak'ta etkin olmasındaki faktörler nelerdir? Bu tez çalışması ile İran'ın Irak politikalarıyla ilgili tehdit dengesi teorisi ve sosyal İnşacılık kuramı birlikte ele alınmış ve literatüre yeni bir çalışma kazandırılmaya çalışılmıştır. Tezde varılan ana bulgu tehdit dengesi teorisi bağlamında İran karşıtı ülkelere ve ittifaklara karşı İran'ın, Irak'taki siyasi karar alma süreçlerine müdahale ederek Irak'ın İran'a yakın bir ülke olmasını sağladığıdır. Tezin ana sorusunun yanında bir diğer araştırma sorusu ise Irak'ta yükselen Arap milliyetçiliği ve Fars karşıtlığını dengelemek için İran'ın Irak politikaları nelerdir? Bu araştırma sorusunda elde edilen bulgu da Sosyal İnşacılık teorisi kapsamında İran'ın dini etkisini kullanarak Necef havzasının etkinliğinden yararlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In 2003, the end of the Baathist regime in Iraq following the Second Gulf War against the Saddam regime by the United States created an opportunity for the Shiites to take power. In addition, Iran's efforts to realize its policies towards Iraq through sects accelerated the politicization of Shiism in Iraq. After Saddam, Iran's policies towards Iraq have been shaped around geopolitical, geostrategic and theopolitical objectives. The main question of this thesis is what are the factors for Iran's influence in Iraq despite the anti-Iranian alliances and countries positioned in Iraq? In this thesis, the balance of threat theory and social constructionism theory are examined together in relation to Iran's Iraq policies and a new study is attempted to be introduced to the literature. The main finding of the thesis is that in the context of the balance of threat theory, Iran has intervened in the political decision-making processes in Iraq against anti-Iranian countries and alliances, thus making Iraq a country close to Iran. In addition to the main question of the thesis, another research question is what are Iran's policies in Iraq to balance the rising Arab nationalism and anti-Persianism in Iraq? The finding obtained in this research question is that Iran utilizes the effectiveness of the Najaf basin by using its religious influence within the scope of Social Constructivism.