Türkiye bölgelerinde yaşanan iş kazalarına dair iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin sebep görüş analizi
Cause opinion analysis of occupational health and safety professionals on occupational accidents in the regions of Turkey
  1. Tez No: 824319
  2. Yazar: NURTEN GEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanların yaşamlarının büyük bir kısmı çalışırken geçmektedir bu hususta iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin benimsenmesi, bu kültürün yaygınlaşması, kabul edilmesi çalışanların ve insanlığın refahı açısından son derece önemlidir. Çalışmanın ilk kısmında iş sağlığı ve güvenliğine dair genel hususlardan aynı zamanda tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci kısmında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerinden yararlanılarak iş kazası sayıları, iş kazalarını cinsiyet, coğrafi bölge dağılımı açıklanmıştır. 2007 ve 2020 yılı arası iş kazaları verilerinden yararlanılmıştır. Üçüncü aşamada ise oluşturulan anketin iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin kullanımına sunarak elde edilen verilerin yorumlanmasın bahsedilmiştir. Bu tezin amacı Türkiye'nin coğrafi bölgelerinde yaşanan kazalarının nedenini iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin gözünden görmek ve bu konu üzerinde çalışma yapacak kişilere zemin hazırlamaktır. Bu ankette nicel araştırma yapılmıştır. SPSS programında analizi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A large part of people's lives are spent working, in this regard, the adoption of occupational health and safety activities, the spread and acceptance of this culture are extremely important for the welfare of employees and humanity. In the first part of the study, general aspects of occupational health and safety, as well as its historical development, are mentioned. In the second part, the number of work accidents, gender and geographical region distribution of work accidents are explained by using the data of the Social Security Institution and the Turkish Statistical Institute. Data on occupational accidents between 2007 and 2020 were used. In the third stage, the interpretation of the data obtained by presenting the created questionnaire to the use of occupational health and safety professionals was mentioned. The aim of this thesis is to see the cause of the accidents in the geographical regions of Turkey through the eyes of occupational health and safety professionals and to lay the groundwork for those who will work on this issue. Quantitative research was conducted in this survey. The analysis was provided in the SPSS program.