Çocuk refahı alanında çalışan sosyal meslek elemanlarının alana ilişkin deneyimleri: Korunmaya ihtiyacı olan çocuklarla çalışmak
Experiences of professional staff working in the field of child welfare: Working with a child in need of protection
  1. Tez No: 824320
  2. Yazar: SONGÜL KILIÇ BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, çocuk refahı alanında görev yapmakta olan meslek elemanlarının deneyimlerinden yola çıkarak, korunmaya ihtiyacı olan çocuk ile çalışırken yaşadıkları mesleki yetersizlikleri, yetersizliklerin nedenlerini ve buna bağlı olarak çözüm önerilerini ortaya koyarak çocuk refahı alanında görev yapan meslek elemanlarının güçlendirilmesini, korunmaya ihtiyacı olan çocuk kavramının günümüzde aldığı şekli ve bu çocuk ve aile profiline yönelik verilen hizmetin yetkinliğini arttıracak önerilerde bulunarak korunmaya ihtiyacı olan çocuğun iyilik halinin yükseltilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu çalışmada fenomenolojik yaklaşım temel alınarak, nitel araştırma deseninde, maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak 20 meslek elemanı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması akabinde tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Bu çerçevede 9 ana tema görünür olmuştur: Bu ana temalar çocuk refahı alanında vaka çeşitliliği ve disiplinler arası mesleki çalışma algısı, meslek elemanlarının yetersizlik algısı, meslek elemanlarında tükenmişliğin çocuk refahı alanına yansımaları, çocuk refahı alanında mesleki doyum, çocuk refahı alanının ve çalışanların istismara açık hale gelişi, çocuk refahı alanında yaşanan etik ikilemler, çocuk refahı alanındaki ihtiyaçlar, meslek elemanlarının sorunlara yönelik çözüm önerileri, meslek elemanlarının sorunlara yönelik baş etme stratejileri tavsiyeleridir. Araştırma sonucunda Çocuk refahı alanında meslek elemanı tanımlaması içerisinde olan meslek gruplarının aynı iş tanımı ile istihdam edilmesi ve birbirinden çok farklı bilimsel temellerde eğitim almış tüm bu meslek guruplarının tanımlanan işi birbirlerinden çok farklı algıladıkları ve her birinin aynı işi farklı bir bakış açısı ile uyguladığı, meslek elemanları içerisinde aldığı eğitimin bilimsel temeli sosyal hizmet odaklı olmayan meslek gruplarının alanda çok fazla yetersizlik yaşadığı, değişen sosyal sorunlar ve çocuk profili içerisinde sosyal hizmet odaklı ya da psikoloji odaklı eğitim alan meslek guruplarının da mesleki yetersizlik yaşadığı, çocuk refahı alanında meslek elemanlarının iş yükünün fazlalığı nedeni ile nitelikli bir hizmet anlayışı ile çalışamadıkları, çocuk refahı alanındaki mevzuatın aileler tarafından istismara açık yanlarının olduğu ve bu durumun meslek elemanları için de soruna neden olduğu, bunlara bağlı olarak çocuk alanında çalışan meslek elemanlarının tükenmişlik yaşadıkları, yanı sıra bir çok problemi kendi içerisinde barındırsa dahi çocuk ile çalışmanın mesleki doyuma katkı sağladığı anlaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda çocuk hakları perspektifi ile çocuk refahı alanında çalışan meslek elemanlarının ve çocuğun iyilik halini yükseltecek alanda yaşanan problemlerin çözümüne ilişkin korunmaya ihtiyacı olan çocuğu ve meslek elemanlarını güçlendirmeye ilişkin öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın genel amacı çocuk refahı alanında görev yapan meslek elemanlarının çocukla çalışmaya ilişkin mesleki deneyimleri kapsamında sorun ve ihtiyaçlarını ortaya çıkararak bu alanda çalışan meslek elemanlarını güçlendirecek çözüm önerileri ortaya koymak ve bu yolla korunmaya ihtiyacı olan çocuk refahına katkı sağlamaktır. Anahtar Kelimeler; Çocuk Refahı, Sosyal Çalışma Görevlisi, Meslek Elemanı, Korunmaya İhtiyacı Olan Çocuk.
Özet (Çeviri)
Based on the experiences of the professionals working in the field of child welfare, this study aims to strengthen the professional staff working in the field of child welfare by revealing the professional inadequacies they experience while working with the child in need of protection, the reasons for the inadequacies and accordingly the solution proposals, and the concept of the child in need of protection today. It aims to contribute to the improvement of the well-being of the child in need of protection by making suggestions that will increase the form it takes and the competence of the service provided for this child and family profile. In this study, based on the phenomenological approach, in-depth interviews were conducted with 20 professional staff with the help of a semi-structured interview form, using maximum diversity sampling in a qualitative research design. After the collection of data, it was analyzed through thematic analysis. Within this framework, 9 main themes became visible: Discipline, workload, burnout, professional satisfaction, abuse of professional staff, professional inadequacy, needs of professional staff, methods of coping with the problems experienced in the field. As a result of the research, it was found that the occupational groups that are within the definition of professional staff in the field of child welfare are employed with the same job description, and that all these occupational groups, who have received education on very different scientific foundations, perceive the defined job very differently from each other and each of them applies the same job from a different perspective. The scientific basis of the education they receive is not social work oriented occupational groups experience a lot of inadequacy in the field, the changing social problems and the child profile, the occupational groups that receive social work or psychology-oriented education also experience professional inadequacy, due to the excess workload of the professionals in the field of child welfare. They cannot work with a service mentality, the legislation in the field of child welfare has aspects that are open to abuse by families and this situation causes the abuse of professional staff, as a result of these, the burnout levels of professionals working in the field of children are high. It was understood that the job satisfaction of the work was also very high. In line with the results obtained, suggestions have been developed regarding the problems experienced in the field that will increase the well-being of the professionals working in the field of child welfare and the child. Keywords; Child Welfare, Social Worker, Professional Person, Child in Need of Protection.