الشفاعة الأخروية عند أهل السنة وموقف المعتزلة في الشفاعة لمرتكب الكبيرة
Ehl-i Sünnete uhrevi şefaat ve büyük günah işleyenlere şefaat konusunda Mutezilenin tutumu / The intercession afterlife according to Ahl-Sunnah and the attitude of the Mu'tazila in intercession to the perpetrator of the great
  1. Tez No: 824321
  2. Yazar: ASO JABBAR KHORSHEED SHWAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Şefaat, İslam'da önemli bir mezhep meselesidir. Genel olarak şefaat kavramının, şefaatçinin talebi ile şefaat talebinin birleşmesi olduğu söylenebilir. Yani talepleri tek taraflı olduktan sonra ikili hale geliyor. Araştırmada genel olarak bu konu özelde ise büyük günah işleyene şefaat konusu ele alınmıştır. Ehl-i Sünnet vel-Cemaat, İslam'da ahiret için şefaat kavramını açıklamış ve büyük günah işleyenin ahiretteki durumuna açıklık getirmiştir. Araştırma aynı zamanda iki tarafın kanıtlarını gösterip inceledikten sonra Mu'tezile mezhebinin büyük günah işleyene şefaat kavramını da ele almıştır. Ve bu hususta Mu'tezile'nin Ehl-i Sünnet'ten ayrıldığı ortaya çıkmıştır. Sünniler, bu konuda Mu'tezile arasındaki ihtilafın sebebini açıklamışlardır. İki mezhebe göre büyük günahın sahibine şefaat, delillerini sunma ve değerlendirme konusu üzerinde durulmuştur. Mu'tezile'ye göre, büyük günah işleyen kimse tövbe etmeden ölürse, şefaatçilerin şefaatinden mahrum kalır. Ve onların düşündükleri esasa göre, yani va'd ve vaîd esasına göre, ebedi olarak Cehennemde olacaktır. Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat, Mu'tezile'nin şüphelerine cevap vererek, Mu'tezile'nin bu konuda ileri sürdüklerini geçersiz kılmıştır. Araştırmada ayrıca şefaat ve çeşitleri, inkarın hükmü, Makâm-ı Mahmûd'un anlamı ve vefatından sonra Peygamber (s.a.v.)'den şefaat istemenin hükmü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Intercession is an important doctrinal issue in Islam, It can be said that the concept of intercession in general is that the request of the intercessor joins the request of the intercessor, so that their request becomes intercession after it was an odd number, The research dealt with this issue in general, and the issue of intercession for the perpetrator of a major sin in particular, Ahl al-Sunnah wal-Jama'ah explained the concept of intercession in the afterlife in Islam, and clarified the condition of the perpetrator of a major sin in the Hereafter, whether or not he obtained intercession. The research also dealt with the statement of the Mu'tazila doctrine of intercession for the perpetrators of the major sin, by examining and studying the evidence of both groups, And it became clear that the Mu'tazila differed from the Sunnis in this matter, and the Sunnis clarified the reason for the disagreement among the Mu'tazilah in this matter, The focus was on the issue of intercession for the owner of the big one for the two teams and presenting the evidence of each doctrine and ruling on it, The Mu'tazila held that if the perpetrator dies of a major sin without repentance, he is deprived of the intercession of the intercessors, And that he will be eternally in Hell based on the principle considered by them, which is the promise and the threat, Ahl al-Sunnah wal-Jama'ah responded to the suspicions of the Mu'tazila, and invalidated what the Mu'tazilah went to in this matter. The research also dealt with other matters related to intercession and its types, and the ruling on denying it, And the meaning of the Praised Station, and the ruling on asking for intercession from the Prophet - upon him be blessings and peace - after his death.