Farklı yöntemlerle ekstrakte edilen zeytin yapraklarının antimikrobiyal ve antiquorum sensing aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial and antiquorum sensing activities of olive leaf extracted by different methods
  1. Tez No: 824323
  2. Yazar: DENİZ KARAMAZAKCADİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KADİROĞLU KELEBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı çözgenler ve klasik çözücü ekstraksiyonu, ultrason destekli ekstraksiyon ve mikrodalga destekli ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak zeytin yapraklarından toplam fenolik madde içeriği zengin ekstrakt elde edilmesi, zeytin yaprağı ekstraktlarının antioksidan kapasitelerinin, antimikrobiyal aktivitelerinin ve antiquorum sensing (bakteriyel iletişim/çevreyi algılama) özelliklerinin belirlenmesidir. Farklı çözgenler kullanılarak ve farklı yöntemlerle elde edilen zeytin yaprağı ekstraktlarının toplam fenolik madde miktarının belirlenmesi amacıyla Folin-Ciocalteu metodu uygulanmıştır. Zeytin yapraklarının antioksidan aktivite değerleri DPPH radikal süpürücü aktivite yöntemi ve ABTS radikal katyonu kullanılarak troloks eşdeğeri antioksidan kapasite (TEAC) yöntemleri ile belirlenmiştir. Farklı çözücü ve ekstraksiyon yöntemleri ile elde edilen ekstraktların gıda kaynaklı patojen bakterilerden Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 25922 ile Bacillus subtilis ATCC 11774 ve Klebsiella pneumoniae ATCC 13883 test mikroorganizmaları üzerine antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Ayrıca quorum sensing inhibisyon etkisinin değerlendirilmesinde model mikroorganizmalar olarak Chromobacterium (C.) violaceum CV026, C. violaceum ATCC 12472, Pseudomonas aeruginosa PAO1 kullanılmıştır. Çalışma sonucunda zeytin yaprağının su kullanılarak mikrodalga destekli ekstraksiyonu ile elde edilen ekstraktın toplam fenolik madde miktarı, antioksidan kapasitesi ve antimikrobial aktivitesi daha yüksek bulunmuştur. Antiquorum sensing aktivitesi açısından değerlendirildiğinde mikrodalga destekli ekstraksiyon yöntemi ile elde edilen su ve metanol-su ekstraktları C. violaceum CV026 ve ATCC12472 suşları üzerinde daha yüksek aktivite göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to obtain an extract rich in total phenolic content from olive leaves using different extraction methods, and to determine the antioxidant capacities, antimicrobial activities, and antiquorum sensing properties of olive leaf extracts. In this context, olive leaves were extracted using classical solvent extraction, ultrasound-assisted extraction, and microwave-assisted extraction methods, and the antimicrobial activities and quorum sensing inhibition effects of the obtained extracts were evaluated. The total phenolic content of olive leaf extracts obtained by using different solvents and extraction methods was determined using the Folin-Ciocalteu method. The antioxidant activity values of olive leaves were assessed using the DPPH radical scavenging activity method and Trolox equivalent antioxidant capacity determination (TEAC) method using the ABTS radical cation. The antimicrobial activities of the extracts obtained using different solvents and extraction methods against the foodborne pathogenic bacteria Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 25922, Bacillus subtilis ATCC 11774, and Klebsiella pneumoniae ATCC 13883 were investigated. In addition, Chromobacterium (C.) violaceum CV026, C. violaceum ATCC 12472 and Pseudomonas aeruginosa PAO1 were used as model microorganisms to evaluate the inhibition effect of quorum sensing. The total phenolic content, antioxidant capacity, and antimicrobial activity of the extract obtained by the microwave-assisted extraction of olive leaves with water were found to be higher. When evaluated in terms of antiquorum-sensing activity, water and methanol-water extracts obtained by the microwave-assisted extraction method showed higher activity against C. violaceum CV026 and ATCC12472 strains.