The Pashtunistan issue in light of uneven and combined development: Nation building and Pashtun nationalism
Eşitsiz ve bileşik gelişme teorisinin ışığında Peştunistan meselesi: Peştun milliyetçiliği ve ulus kurma süreci
- Tez No: 824326
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezin ana hedefi, Eşitsiz ve Bileşik Gelişme Teorisinin ışığında Afganistan'ın tarihsel gelişimini incelemektir. Diğer bir deyişle, bu tez, uluslararası ve iç faktörler arasındaki ilişkiyi dikkate alarak, Afganistan'ın komşu ülkeleriyle ve daha geniş bir çerçevede uluslararası alandaki diğer devletlerle etkileşimini ele almaktadır. Böylece hem Afganistan devletinin biçimi hem de söz konusu ülke içerisindeki kimlik meselelerinin Afganistan'ın uluslararası ilişkilerinin ürettiği dinamiklerden nasıl etkilendiğini göstermeyi planlanmaktadır.Ayrıca, 1947 yılında Afganistan devleti tarafından başlatılan Peştunistan Politikası ve Afganistan'ın modernleşme meselesi arasındaki bağı analiz etmek hedeflenmektedir.Ayrıca, İngiliz-Afgan Savaşlarının kabilecilik ve İslam'ın güçlendirilmesine sebebi olarak algılanmasıve dolayısıyla olanaklı farklı kimliklerin zayıflaması bu tezin odak noktalarından birisi olacaktır. Bu tez, bileşik gelişmeden kaynaklanan sorunların nasıl Peştunistan Politikasının ortaya çıkmasına sebep olduğunu incelemektedir. Bilhassa, uluslararası sistemin ürettiği fırsatlardan yararlanmaya çalışan ve gerilimlerle başa çıkan Afganistan devleti, içine dönük ama köklü bir reform ihtimalini tehdit olarak algılayan Afgan toplumu arasındaki çelişkiyi açıklamaktadır. Dolayısıyla, bu tez Peştunistan Politikasının sadece bir etnik milliyetçiliği temsil etmediğini, aynı zamanda kendi kabilelerine ya da milletlerine duydukları sadakatin devlete duyduklarından daha yüksek olan Peştunların“modern”vatandaşlara dönüştürülmesi girişiminin bir aracı olduğunu iddia etmektedir
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the historical development of Afghanistan in light of the Uneven and Combined Development Thesis. Focusing on the interrelation between the domestic and the international, this thesis aims to explain how the interactions of Afghanistan with its neighbors and the world, in general, have actively shaped not only the historical form of the Afghan state but also the problem of identity in a multi-cultural region. In this regard, this thesis will actively explain the nexus between the Pashtunistan policy of 1947, initiated by the Afghan government, and the problem of modernization in Afghanistan. In particular, the focus will rest on the Anglo-Afghan Wars since they will be framed as the events that strengthened tribalism and Islam vis a vis other possible identities. This thesis will therefore address how this policy derives from the contradictions that the combined development has caused within the country, particularly the problem of a state inserted within the international environment with resulting opportunities and tensions, and a society very much inward which represented also a threat in case of drastic reforms. Therefore, this thesis will also explain how the Pashtunistan policy does not represent only a way to assert a form of ethnic nationalism, but also to transform the Pashtuns into“modern”citizens, in an environment where loyalty, rather than the state, laid mostly in local societies and tribes.