Kahramanmaraş Ilıca kaplıcalarında patojen fungusların varlığının araştırılması
Investigation of the presence of pathogenic fungi in Kahramanmaraş Ilıca hot springs.
- Tez No: 824338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, insanların yıl içerisinde turistik veya tedavi amaçlı gittiği Kahramanmaraş ilinde bulunan Ilıca kaplıcalarında bulaşmalara ve hastalıklara sebep olabilecek mantar türlerini belirlemektir. Çalışmamız için Ilıca kaplıcalarından toplamda 79 adet örnek toplanmıştır. Örnekler; zeminden, duvarlardan, sıcak ve soğuk su havuzlarından, lavabo terliği, soyunma kabinleri, soyunma odası dolapları, dinlenme bankları gibi insanların sıklıkla kullandıkları alanlardan toplanmıştır. Su örnekleri steril plastik kaplara konularak, sürüntü örnekleri ise swaplar ile alınmıştır. Aldığımız örnekleri klasik moleküler yöntemler kullanılarak steril ortamlarda uygun besiyeri bulunan petri kaplarına ekim işlemi yapılarak, üreme görülen mantar kültürlerinin makroskobik, mikroskobik ve moleküler düzeyde çalışmalar yaparak tanımlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Moleküler tanımlama yöntemi için tüm mantar örnekleri için evrensel olan ITS1 ve ITS4 primerleri ile PCR cihazında amplifikasyon yapılarak sonuçlar nükleotid dizisi sekans cihazı AB3130 XL ile gerçekleştirilmiştir. Sekans verileri NCBI veri tabanından karşılaştırılarak belirlenmiştir. Yaptığımız çalışmada kaplıcalardan alınan tüm örnekler içerisinde üreme görülen petri kaplarında yaklaşık %35 Aspergillus spp.(n=28), %8 Penicillium spp.(n=6), %6 Fusarium spp.(n=5), %3 Rhizopus spp.(n=2) mantar türleri tespit edilmiştir. Aldığımız su örneklerinin tamamında ise herhangi bir mantar türü tespit edilmemiştir. Bunun nedeni suyun sıcaklığının çoğu mantar türünün üremesi için uygun olmadığı ve su bulunan mekanların temizlik malzemeleri ile günlük dezenfekte edilmesi gibi etkenler olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the fungal species that can cause infections and diseases in Ilıca thermal springs in Kahramanmaraş, where people go for touristic or therapeutic purposes throughout the year. For our study, 79 samples were collected from Ilıca thermal springs. Samples were collected from floors, walls, hot and cold water pools, and areas used by people such as washbasin slippers, changing rooms, locker room cabinets, benches. Water samples were placed in sterile plastic containers and swab samples were taken with swaps. The samples taken were inoculated in petri dishes that are appropriate media in sterile environments by using classical molecular methods, and identification processes were carried out by making studies at macroscopic, microscopic and molecular levels of the fungal cultures with growth. For the molecular identification method, ITS1 and ITS4 primers, which are universal in all fungal samples, were amplified in the PCR device, and the results were performed with the nucleotide sequence sequencing device AB3130 XL. Sequence data were determined by comparison from the NCBI database. In our study, approximately 35% Aspergillus spp.(n=28), 8% Penicillium spp.(n=6), 6% Fusarium spp.(n=5), 3% Rhizopus spp.(n=2) fungal species were detected in petri dishes in which growth was observed among all the samples taken from the hot springs. No fungal species were detected in the water samples taken from places such as hot and cold water. It is thought that this is due to the fact that the temperature of the water is not at a suitable for the growth of most fungal species and also the wet surfaces are disinfected daily with cleaning materials.