Bağımlılık yapılarının kopulalarla incelenmesi
Investigation of dependence structures with copulas
- Tez No: 824339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YÖRÜBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İstatistiğin önemli amaçlarından biri örneklemden elde edilen veriler kullanılarak kitle parametrelerinin tahmininin yapılmaya çalışılmasıdır. Söz konusu tahmin çalışmaları yapılırken, modeli oluşturan rassal değişkenler arasındaki bağımlılık yapıları oldukça önemlidir. Kopula fonksiyonları, rassal değişkenler arasındaki bağımlılık yapılarının belirlenmesinde alternatif bir yöntem olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle finansta, aktüeryada, ekonomide, işletmede, hidrolojide, finansal zaman serilerinde, sağkalım analizlerinde, biyoistatistikte, mühendislikte kopula fonksiyonları kullanılmakta ve gün geçtikçe uygulama alanları daha da artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kopulaların tanımı, temel özellikleri ve bazı kopula aileleri ile bağımlılık yapıları hakkında bilgi vermek ve bir uygulama ile örneklendirmektir. Bu amaçla beton basınç dayanımının, tahribatsız yöntemlerden olan beton test çekici ve ultrasonik test cihazları ile alınan ölçümler arasındaki bağımlılık yapıları kopulalar ile ortaya konulmuştur. Kopula dağılım fonksiyonu yardımıyla elde edilen modelin kullanılması ile beton basınç dayanımlarının farklı durumları için bazı olasılıklar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important aims of the statistics is to estimate the population parameters using the data acquired from related samples. Within the context of those estimation studies, dependence structures between the random variables that constitute the model are quite important. Copula functions are frequently used as an alternative way to determine the dependence between random variables. In recent years copula functions are in use particularly within the fields of finance, actuary, economics, business administration, hydrology, financial time series, survival analysis, biostatistics, engineering and the number of those fields are increasing day by day. The aim of this study is to inform and illustrate with an application on definition, main features, dependence structures and extents with the other copula families of copulas. For this purpose, regarding to concrete compressive strength, the dependence structure between the measurements taken with nondestructive methods of concrete test hammer and ultrasonic tester have been stated with copulas. Using the model acquired with the help of copula distribution function, some possibilities related to various cases of concrete compressive strength have been calculated.