Kahramanmaraş koşullarında bazı yulaf genotiplerinin verim ve verim unsurları üzerine bir araştırma
A study on yield and yield components of some oat genotypes in Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 824346
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yulaf (Avena sativa L.), Gramineae familyasında bulunan insan beslenmesinde, hayvan beslemede (Hoffmann 1995; Peterson ve ark. 2005), yeşil ot, tane yemi ve hastalıklarda kullanılan bir kültür bitkisidir. İlaç ve kozmetik sanayinde öneminin artması, endüstride de kullanılmasını artırmıştır. Yulaf kurağa ve soğuğa çok hassas bir bitkidir (Frey ve ark. 1986). Ekim nöbetinde kullanılacak alternatif bitki sayısının kısıtlı olmasından dolayı yulaf bitkisi kıraç alanlarda yazlık ekilmektedir ve nem ihtiyacı karşılanamadığından verim düşük olmaktadır. Potansiyel üretim yörelerinde yulafın hat ve çeşitlerinin denenerek uyumu ve verim potansiyeli değerlendirilmelidir. Bu tür araştırmalar ıslah çalışmaları yönünden de önem arz etmektedir. Bu bölgelerde kış koşullarına dayanabilen yulaf çeşit ve hatlarının belirlenmesi, yulafın veriminin artmasını sağlayacaktır. Bitkisel üretimde ürün arttırma yolları ekim alanının artması ve birim alandaki verimin artmasıyla sağlanır. Yulaf bitkisinde tane veriminin yüksek olması istenen bir özelliktir (Tamm 2003). Bu nedenle ekim alanının arttırılması ve yüksek verime sahip çeşitlerin kullanılması yaygınlaştırılmalıdır. Bu çalışma, Kahramanmaraş koşullarında 16 yulaf genotipinin bazı tarımsal karakterlerinin belirlenmesi amacıyla insan beslenmesini ve hayvanların daha kaliteli beslenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, Tesadüf blokları deneme dizaynına göre 3 tekerrürlü kullanılacaktır. Denemede Küçükyayla, Kahraman, Kırklar, Halkalı, Yeniçeri, Sebat, Arslanbey, YBVD-3, YBVD-6, YBVD-8, YBVD-11, YBVD-14, YBVD-16, YBVD-18, YBVD-19, YBVD-24, genotipleri kullanılacaktır. Bu tez önerisi ile yulaf bitkisinde bitkisel ve hayvansal üretimin arttırılmasını destekleyerek ülkemizin tarımsal üretimine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Oat (Avena sativa L.) is a cultivated plant in the Gramineae family used in human nutrition, animal nutrition (Hoffmann 1995; Peterson et al. 2005), green grass, grain feed and diseases. The increasing importance in the pharmaceutical and cosmetic industry has increased its use in the industry. Oat is a very sensitive plant to drought and cold (Frey et al. 1986). Due to the limited number of alternative plants to be used in the rotation, oats are planted in barren areas in summer and the yield is low because the moisture need cannot be met. Harmony and yield potential should be evaluated by testing lines and varieties of oats in potential production areas. Such researches are also important in terms of breeding studies. Determination of oat varieties and lines that can withstand winter conditions in these regions will increase the yield of oats. Product increase ways in plant production are provided by increasing the cultivation area and increasing the yield per unit area. A high grain yield is a desirable feature in an oat plant (Tamm 2003). Therefore, the cultivation area should be increased and the use of high-yielding varieties should be expanded. This study aims to determine some agricultural characteristics of 16 oat genotypes in Kahramanmaraş conditions in order to determine human nutrition and better quality nutrition of animals. The research will be used in 3 replications according to the randomized blocks trial design. In the trial, Küçükyayla, Kahraman, Kırklar, Halkalı, Janissary, Sebat, Arslanbey, YBVD-3, YBVD-6, YBVD-8, YBVD-11, YBVD-14, YBVD-16, YBVD-18, YBVD-19, YBVD-24 , genotypes will be used. With this thesis proposal, it will contribute to the agricultural production of our country by supporting the increase of plant and animal production in oat plant.