Manisa ilinde üretilen üzümlerde pestisit kalıntı düzeylerinin tespiti üzerine araştırmalar
Studies on the determination of pesticide residual levels in grapes produced in Mani̇sa
  1. Tez No: 824368
  2. Yazar: MURAT ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yapılan bu çalışmada önemli üzüm üretim merkezlerinden olan Manisa ili Salihli, Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerinde yaş üzüm numunelerindeki pestisit kalıntılarının saptanması amaçlanmıştır. Yapılan analizlerde, üzüm numuneleri içerisinde 260 adet pestisit etken maddesi araştırılmıştır. Çalışmada 54 örneğin tamamında en az bir, 5'inde 2, 43'ünde ise 3 ve üzeri pestisit kalıntısı bulunmuştur. Saptanan pestisitler Avrupa Birliği Maksimum Kalıntı Limitleri (AB-MRL) dikkate alınarak değerlendirilmiş olup, tespit edilen 301 pestisit kalıntı değerinin 294'ü MRL altı, 7'si ise MRL üzeridir. Analiz sonuçlarına göre 32 farklı pestisit etken maddesi saptanmış olup, bunların 9'u insektisit (acetamiprid, buprofezin, chlorantraniliprole, cyhalothrin, deltamethrin, flubendiamide, indoxacarb, methoxyfenozide ve tebufenozide), 23' ü ise fungisittir (ametoctradin, azoxystrobin, boscalid, bupirimate, cymoxanil, cyprodinil, difenoconazole, dimethomorph, famoxadone, fluopicolide, fluopyram, kresoxim-methyl, mandipropamid, metalaxyl-M, metrafenone, myclobutanil, penconazole, pyrimethanil, spiroxamine, tetraconazole, tebuconazole, triadimenol ve trifloxystrobin). En fazla tespit edilen etken maddeler pyrimethanil, boscalid ve cyprodinil iken, buprofezin'in bağda herhangi bir zararlıya ruhsatı olmamasına rağmen kullanılması oldukça düşündürücüdür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the pesticide residues in fresh grape samples from significant grape production centers, namely the districts of Salihli, Alaşehir, and Sarıgöl, located in the province of Manisa, Turkey. A total of 260 pesticide active ingredients were investigated within the grape samples. In the study, at least one pesticide residue was found in all 54 samples, two pesticides were found in 5 samples, and 3 or more pesticide residues were found in 43 samples. The identified pesticides were evaluated considering the European Union Maximum Residue Limits (EU-MRL), and out of the detected 301 pesticide residue values, 294 were below the MRL, while 7 exceeded the MRL. According to the analysis results, 32 different pesticide active substances were detected. Nine of them were insecticides (acetamiprid, buprofezin, chlorantraniliprole, cyhalothrin, deltamethrin, flubendiamide, indoxacarb, methoxyfenozide, and tebufenozide), and 23 of them were fungicides (ametoctradin, azoxystrobin, boscalid, bupirimate, cymoxanil, cyprodinil, difenoconazole, dimethomorph, famoxadone, fluopicolide, fluopyram, kresoxim-methyl, mandipropamid, metalaxyl-M, metrafenone, myclobutanil, penconazole, pyrimethanil, spiroxamine, tetraconazole, tebuconazole, triadimenol, and trifloxystrobin). The most frequently detected chemicals were pyrimethanil, boscalid, and cyprodinil. It is concerning that buprofezin was used in vineyards without a license for any specific pest.