Çalışanların siber güvenlik farkındalıklarının araştırılması
Researching employee's cyber security awareness
  1. Tez No: 824367
  2. Yazar: SERDAR MASUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ GÜLSEÇEN, DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların siber güvenlik farkındalıklarının incelenmesi ve sonuçların değerlendirmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışanların demografik özellikleri ile kişisel siber güvenlik sağlama durumları arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de çalışmakta olan bireylerden oluşmaktadır. Örneklem ise, rastgele seçilen 457 erkek ve 413 kadın olmak üzere 870 çalışandan oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan anket, internet anketi türünde olup Google Forms kullanılarak hazırlanmış, katılımcılara elektronik ortamda ulaştırılmıştır ve internet ortamında yanıtlanmıştır. Araştırmada bağımsızlık için ki-kare (χ² ) testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda erkek çalışanların kişisel siber güvenlik farkındalıklarının kadın çalışanlardan daha fazla olduğu görülmüştür. Bankacılık işlemleriyle kişilerin mali varlılarını başkalarının eline geçme konusunda tedirgin olmaları nedeniyle tüm yaş grupların dikkatli oldukları anlaşılmıştır. Çalışanların her eğitim seviyesinde siber eğitim açığının olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the cyber security awareness of employees and evaluate the results. For this purpose, the relationship between the demographic characteristics of the employees and their personal cyber security Deciency has been analyzed.The sample of the research consists of individuals working in Turkey. The sample consists of 870 randomly selected employees, 457 male and 413 female. The questionnaire used in the study is of the type of internet questionnaire, prepared using Google Forms, delivered to the participants electronically and answered on the internet. Chi-square (χ²) test was used for independence in the research. As a result of the research, it has been seen that male employees have more personal cyber security awareness than female employees. It has been understood that all age groups are cautious because people are uneasy about getting their financial assets into the hands of others through banking transactions. It is seen that there is a cyber training gap at every education level of the employees.