İş-aile yaşam çatışması ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi: Sağlık turizmi sektöründe çalışanlara yönelik bir araştırma
Examining the relationship between work-family life conflict and job satisfaction: A research for employees in the health tourism sector
  1. Tez No: 824372
  2. Yazar: ŞÜKRAN ARSLAN GÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EMRE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda önemli bir araştırma konusu olarak dikkat çeken iş-aile yaşam çatışması ve iş doyumunun bireylerin tüm yaşamını etkilediği, literatürde sıklıkla çalışılan bir konudur. İş ve aile kavramları, bireylerin yaşamlarında en çok önemsedikleri iki kavramı temsil etmektedir. İş ve aile rolleri arasındaki çatışma bireylerin işte ve ailede sahip oldukları rollerin uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır. Çalışma ilişkisel (korelasyonel) bir araştırma desenine sahiptir. Çalışmanın örneklemini sağlık turizmi kapsamında çalışan 294 işgören oluşturmaktadır. Veriler“İş-aile yaşam çatışması ölçeği”ve“İş doyumu ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilere güvenirlik, korelasyon, basit ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada, iş-aile yaşam çatışmasının iş doyumu düzeyini negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. İş-aile yaşam çatışması boyutlarından iş-aile çatışması boyutunun iş doyumunun anlamı bir belirleyicisi olduğu görülmektedir. Aile-iş çatışması boyutunun iş doyumunu açıklamada anlamlı bir etkisi yoktur. İş doyumunun alt boyutları olan dışsal ve içsel doyum da iş-aile çatışması boyutundan negatif yönde etkilenmektedir. Aile-iş çatışması içsel ve dışsal doyum boyutları üzerinde etkili değildir. Çalışmada, iş-aile çatışması boyutu ve dışsal doyum arasındaki ilişkinin öne plana çıktığı, iş-aile yaşam çatışmasının iş doyumu üzerindeki etkisinde özellikle iş-aile çatışmasının dışsal doyum üzerindeki etkisinin dikkate değer olduğu görülmüştür. Bireylerin iş nedeniyle ailesi ile çatışma düzeyleri dışsal doyum düzeylerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışma, sağlık turizmi çalışanlarının iş-aile çatışması ve iş doyumu arasındaki bağlantının anlaşılabilmesi için sektörel bir iç görü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Work-family life conflict and job satisfaction, which has attracted attention as an important research topic in recent years, affects the entire life of individuals and is a subject frequently studied in the literature. The concepts of work and family represent the two concepts that individuals care most about in their lives. The conflict between work and family roles results from the incompatibility of the roles that individuals have at work and in the family. The study has a correlational research design. The sample of the study consists of 294 employees working within the scope of health tourism. Data were collected using the“Work-family life conflict scale”and“Job satisfaction scale”. Reliability, correlation, simple and multiple regression analyses were performed on the data. In the study, it was concluded that work-family life conflict negatively affects the level of job satisfaction. Among the dimensions of work-family life conflict, work-family conflict dimension is a significant determinant of job satisfaction. Family-work conflict dimension has no significant effect on job satisfaction. Extrinsic and intrinsic satisfaction, which are sub-dimensions of job satisfaction, are also negatively affected by the work-family conflict dimension. Family-work conflict is not effective on intrinsic and extrinsic satisfaction dimensions. In the study, it was observed that the relationship between work-family conflict dimension and extrinsic satisfaction came to the forefront, and the effect of work-family conflict on extrinsic satisfaction was especially noteworthy in the effect of work-family conflict on job satisfaction. The conflict levels of individuals with their families due to work negatively affect their extrinsic satisfaction levels. The study provides a sectoral insight to understand the link between work-family conflict and job satisfaction of health tourism employees.