Hazar denizinin azerbaycan kısmındaki rüzgar enerjisi potansiyelinin araştırılması ve simule edilmesi
Research and simulate of wind energy potential in the azerbaijan section of the caspi̇an sea
  1. Tez No: 824371
  2. Yazar: NASIB ISMAYILOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, dünya genelinde ve özellikle Azerbaycan'da önem kazanan rüzgar enerjisinin potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Hazar Denizi'nin Azerbaycan kıyısındaki Abşeron yarımadasının kuzey bölgesindeki rüzgar enerjisi potansiyeli simüle edilmiş ve incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanarak gerekli bilgiler sunulmuştur. WindPRO programı kullanılarak yapılan simülasyon sonucunda, ortalama rüzgar hızının 8,79 m/s, ortalama güç yoğunluğunun ise 854 W/m² olarak hesaplandığı ortaya çıkmıştır. Hâkim rüzgar yönünün %23 frekansla batı istikametinde olduğu belirlenmiştir. Büyük hız aralığına sahip olan (5-15 m/s) enerji üretim potansiyeline sahip frekansların önemli bir kısmının hâkim rüzgar yönünde olduğu tespit edilmiştir (%20'den fazla). Ortalama enerji yoğunluğunun sektöre göre değişmesi çoğunlukla üstün rüzgar istikametinde olduğu gözlemlenmiştir. Tahmini olarak, rüzgar türbini için yıllık 30.482,2 MWh/y enerji üretimi ve enerji santralinin kapasite faktörü değeri %48,3 olarak hesaplanmıştır. Bu tez çalışması, gelecekte Azerbaycan'da kurulacak rüzgar santrallerine yatırımcılara ve ilgili kurumlara yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the potential of wind energy, which has gained importance in the world and especially in Azerbaijan. For this purpose, the wind energy potential in the northern region of the Absheron peninsula on the Azerbaijan coast of the Caspian Sea has been simulated and studied. Necessary information is presented based on the results obtained. As a result of the simulation made using the WindPRO program, it was revealed that the average wind speed was calculated as 8.79 m/s and the average power density was calculated as 854 W/m². It has been determined that the dominant wind direction is west with a frequency of 23%. It has been determined that a significant part of the frequencies with a large speed range (5-15 m/s) with energy generation potential are in the prevailing wind direction (more than 20%). It has been observed that the average energy density varies according to the sector, mostly in the direction of the superior wind. As an estimate, the annual energy production of 30,482.2 MWh/y for the wind turbine and the capacity factor value of the power plant is calculated as 48.3%. This thesis aims to guide the investors and related institutions for the wind power plants to be established in Azerbaijan in the future.