Uçuş personelinin aile ve yaşam tatminleri ile iş ve aile çatışmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between flight crews' family&life satisfaction and their work&family conflicts
  1. Tez No: 675242
  2. Yazar: GÖKŞEN SELMİN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada genel havacılık sektöründe çalışan bireylerin aile ve yaşam tatminleri ile iş ve aile çatışmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini, İstanbul il sınırlarında ikamet eden ve genel havacılık sektöründe iş gücü oluşturan personel oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ise İstanbul ilinden 190 personel oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Yaşam Tatmini Ölçeği, Algılanan Aile Yükü Ölçeği ve İş-Aile Çatışma Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Science) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Gruplar arası ortalamanın karşılaştırılması, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre havacılık sektöründe çalışan personelin aile ve yaşam tatminleri ile iş-aile çatışmaları yaş ve medeni duruma göre farklılık gösterirken, öğrenim durumu, unvan ve çocuk sahibi olma durumuna göre ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı yönünde tespit oluşturmuştur. İş ve aile çatışması ile yaşam tatmini arasında negatif yönde, algılanan aile yükü arasında ise pozitif yönde ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the relationship between family and life satisfaction of individuals working in the general aviation sector and work and family conflicts. In order to collect data in this study; retional screening model used, which is the personnel who reside in the city borders of Istanbul and create a workforce in the general aviation sector. The study group of the research consists of 190 aviation staff from Istanbul. Life satisfaction scale, perceived family burden scale and work-family conflict scale were used as data collection tools. The data obtained were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Science) program. The comparison of the means between groups, independent sample t-test an done-way analysis of variance (ANOVA) was used. According to the results obtained research, while the family and life satisfaction of the personnel working in the aviation sector and work-family conflicts differ according to age and marital status; it was observed that there was no significant difference in terms aviation status, title and having children. It was observed that there was a negative relationship between work-family conflict and life satisfaction, and a positive relationship between perceived family burden.