Yönetim bilişim sistemleri program çıktılarının robotik süreç otomasyonu ile incelenmesi ve alan becerileriyle karşılaştırılması
Investigation of management information systems programme outcomes with robotic process automation and comparison with field skills
  1. Tez No: 824375
  2. Yazar: CEMAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS), işletmelerin iç ve dış çevresinden topladığı ham verileri işleyerek anlamlı bir bilgi haline dönüştürdükten sonra herhangi bir yönetim seviyesi için raporlar üreterek karar vermede yardımcı olacak şekilde düzenlenmiş bir enformasyon yönetim sistemidir. YBS Bölümü, Türkiye'de 12 farklı fakülte ve 3 farklı yüksekokulda eğitim-öğretim faaliyetine devam etmektedir. YBS bölümü, işletme ve bilişim gibi birden fazla disiplinin kesişim noktası olan multidisipliner bir alandır ve bundan dolayı bulunduğu fakülte veya yüksekokula bağlı olarak ders müfredatlarında değişiklik görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı ders müfredatlarına sahip olan fakülte veya yüksekokullardaki program çıktılarını incelenerek üniversitelerin program çıktılarına bağlı olarak YBS uzmanı adaylarından beklediği temel yetkinlikleri tespit etmektir. Bu çalışmada web scraping işlemi ile veriler elde edilmiştir, verilerin ön işlemesi ve kodlama uygun hale getirilme işleminden sonra analiz edilerek kodlanma işlemi sağlanmıştır. Uygulanan metin madenciliği işlemi sonucunda yedi temel beceri tespit edilmiştir ve bölümün bağlı olduğu akademik birimler göz önüne alınarak program çıktıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Management Information Systems (MIS) is an information management system organized to assist in decision-making by processing the raw data collected from the internal and external environment of enterprises and transforming it into meaningful information and then producing reports for any level of management. MIS Department continues its education and training activities in 12 different faculties and 3 different colleges in Turkey. The MIS department is a multidisciplinary field that is the intersection of multiple disciplines such as business and informatics, and therefore, course curricula vary depending on the faculty or college where it is located. The aim of this study is to examine the program outcomes in faculties or colleges with different course curricula and to determine the basic competencies that universities expect from MIS specialist candidates depending on the program outcomes. In this study, data were obtained through the web scraping process, and the data were analyzed and coded after pre-processing and making them suitable for coding. As a result of the text mining process, seven basic skills were identified and program outcomes were evaluated by considering the academic units to which the department is affiliated.