Sürdürülebilirlik ve yeşil satın alma davranışının tüketici üzerindeki etkisi
Impact of sustainability and green purchasing behavior on consumers
- Tez No: 824376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda çevre dostu tüketim, sürdürülebilir tüketim ve yeşil tüketim olarak bilinen tüketim biçimi önem kazanmaya başlamıştır. Çevre kirliliğinin olumsuz etkilerine ilişkin endişeler zamanla daha çok dikkat çekilmiştir. Özellikle toplum üzerinde büyük etkisi olan medya, politikacılar, sivil toplum kuruluşları, işletmeler ve bilim insanları gibi aktörler tarafından çevreci söylemlerinin yaygınlaşması ile tüketiciler çevre dostu tüketim bilinci kazanmışlardır. Buna bağlı olarak tüketiciler gün geçtikçe daha da bilinçlenmektedirler. Bu durum aynı zamanda insanların çevreye karşı sorumluluklarının farkına varmasını sağlamıştır. Toplumsal söylemler, bireysel sorumluluklar çerçevesinde çevre dostu olan“yeşil”yaşam biçimlerinin benimsemesi için bireylere çeşitli gerekçeler sunmuştur. Bu araştırmada, sürdürülebilirlik ve yeşil satın alma davranışının tüketici üzerindeki etkisini çevresel bilgi ve çevresel tutum ve yeşil satın alma niyeti aracılığı ile incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada yer alan verilerin toplanmasında çevrimiçi anket yöntemi kullanılmıştır. Örneklem büyüklüğü 436 katılımcıdan oluşmaktadır. Ölçeklerin güvenirliğini kontrol etmek için SPSS programı aracılığıyla Cronbach's Alpha katsayısı, geçerliliğini doğrulamak için AMOS programı aracılığıyla Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) kullanılmıştır. Araştırma modelinde yer alan değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için AMOS programıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Bu analizlerden elde edilen veriler sonucunda çeşitli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the consumption style known as environmentally friendly consumption, sustainable consumption and green consumption has started to gain importance. Concerns about the negative effects of environmental pollution have received more attention over time. With the spread of environmentalist discourses by actors such as the media, politicians, non-governmental organizations, businesses and scientists, which have a great impact on society, consumers have gained awareness of environmentally friendly consumption. Accordingly, consumers are becoming more conscious day by day. This situation also made people realize their responsibilities towards the environment. Social discourses have presented various reasons for individuals to adopt environmentally friendly“green”lifestyles within the framework of individual responsibilities. This is the period of observation with knowledge of the aspects on the behavior of running, sustainability and green purchasing behavior and employee attitudes and going the green purchasing path. An online survey method was used to collect data in the research. The sample size consists of 436 participants. Cronbach's Alpha coefficient test was used through the SPSS program and check the reliability of the scales, and Confirmatory Factor Analysis (CFA) was used to verify the validity of the scales through the AMOS program. Structural Equation Modeling (SEM) were used with the AMOS program to examine the relationships between the variables in the research model. As a result of the sources obtained from these analyzes, various studies have been reached.