Radyolojik görüntülemelerinde midede/kolonda duvar kalınlaşması tespit edilen hastaların endoskopi/kolonoskopi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the endoscopy/colonoscopy results of the patients with wall thickness in the stomach/colon on radiological imagings
  1. Tez No: 824377
  2. Yazar: MEHMET BURAK KURŞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Radyolojik görüntülemelerinde midede/kolonda duvar kalınlaşması tespit edilen hastalara nasıl yaklaşılması gerektiğiyle alakalı bir kılavuz veya algoritma bulunmamaktadır. Ancak yapılan çalışmalarda bu hastalara endoskopi/kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Biz de bu çalışmamızda bu kalınlaşmaların endoskopide/kolonoskopide bir karşılığı olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda Mart 2018-Mart 2023 tarihleri arasında duvar kalınlaşması nedeniyle endoskopi yapılan 100 hasta ve kolonoskopi yapılan 100 hastanın tomografi raporları, hemoglobin, total protein, albümin değerleri endoskopi/kolonoskopi raporları ve varsa patoloji sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Endoskopi ve kolonoskopi grubu ayrı ayrı incelenmiştir. Endoskopi grubunda hastaların %12'sinde, kolonoskopi grubunda ise %13'ünde malignite saptanmıştır. Malign veya benign bir patoloji saptanan hastalarda Hgb, total protein ve Alb değerleri patoloji saptanmayan hastalara göre daha düşük bulunmuştur. Malign patoloji saptanan hastaların yaş ortalaması diğer hastaların yaş ortalamasından daha yüksek bulunmuştur. Malignite veya önemli başka patolojiler olma ihtimali nedeniyle duvar kalınlaşması saptanan hastalara endoskopi/kolonoskopi yapılmasını öneriyoruz. Ancak daha doğru sonuçlar elde edilebilmesi için çok merkezli, çok daha fazla hastanın dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There is no specific guideline or algorithm regarding how to approach patients with thickening of gastric/colonic walls detected in radiological imaging. However, previous studies have suggested performing endoscopy/colonoscopy for these patients. In our study, we aimed to evaluate whether these wall thickening findings have a correlation with endoscopy/colonoscopy results. In our study, we retrospectively examined the tomography reports, hemoglobin, total protein, albumin values, endoscopy/colonoscopy reports, and, if available, pathology results of 100 patients who underwent endoscopy due to wall thickening and 100 patients who underwent colonoscopy between March 2018 and March 2023. The endoscopy and colonoscopy groups were analyzed separately. Malignancy was detected in 12% of patients in the endoscopy group and in 13% of patients in the colonoscopy group. Patients with detected malignant or benign pathology had lower hemoglobin, total protein, and albumin values compared to those without detected pathology. The average age of patients with detected malignant pathology was higher than that of other patients. Due to the possibility of malignancy or other significant pathologies, we recommend performing endoscopy/colonoscopy for patients with detected wall thickening. However, for more accurate results, multicenter studies involving a larger number of patients are needed.