Dilsel ve düşünsel becerilerin kazandırılması ve geliştirilmesi açısından Türkçe dersi metin işleme sürecinde karikatür kullanımı
The use of cartoons in the acquisition and development of language skills and intellectual skills in the text processing process of the Turkish lesson
  1. Tez No: 824390
  2. Yazar: OKAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Türkçe derslerinde öğrencilerin temel dil becerilerinin ve bu becerileri etkili ve verimli kullanmada alt yapı oluşturan düşünsel becerilerin bir bütün olarak geliştirilemediği düşüncesinden hareketle yürütülen bu araştırmanın amacı; Türkçe dersinde karikatür temelli etkinliklerle öğrencilerin dilsel ve düşünsel becerilerini kullanma yetkinliğini artırmaktır. Bu kapsamda araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde eylem araştırması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın eylem süreci, 7. sınıf düzeyinde 23 öğrenci ile yürütülmüş ve bu süreçte araştırmacı tarafından hazırlanan 8 eylem planı kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı günlükleri, öğrenci günlükleri, dokümanlar, gözlem formları ve görüşme formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonunda karikatür destekli işlenen Türkçe derslerinin, öğrencilerin temel dil becerilerinin ve düşünsel becerilerinin gelişimini desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin süreç sonunda duygu ve düşüncelerini hem yazılı hem de sözlü olarak ifade edebildikleri, eleştirel ve yaratıcı düşünerek problem çözebildikleri, kalıcı öğrenmeler gerçekleştirdikleri ve öğrenmeye yönelik motivasyonlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the idea that students' basic language skills and intellectual skills, which form the basisfor using these skills effectively and efficiently, cannot be developed as a whole in Turkish lessons, the aim of this research is to increase students' competence in using their linguistic and intellectual skills through cartoon-based activities in Turkish lessons. In this context, the research was carried out with action research design within the framework of qualitative research approach. The action process of the research was carried out with 23 students at the 7th grade level and 8 action plans prepared by the researcher were used in this process. Researcher diaries, student diaries, documents, observation forms and interview forms were used as data collection tools. The data obtained were analysed and interpreted by content analysis technique. At the end of the research, it was concluded that cartoon supported Turkish lessons supported the development of students' basic language skills and intellectual skills. At the end of the process, it was observed that students were able to express their feelings and thoughts both verbally and in writing, solve problems by thinking critically and creatively, realise permanent learning and have high motivation for learning.