Biber türlerinde tohum kalitesindeki değişimlerin olgunlukla ilişkili olarak belirlenmesi
Changes in seed quality development in relation to seed maturation in pepper species
  1. Tez No: 824396
  2. Yazar: NAZLI İLKE EKEN TÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma C. annuum L. , C. baccatum L. ve C. chinense Jacq. biber türlerinde tohum kalite gelişiminin izlenmesi amacını taşımaktadır. İlk yıl (2021) arka arkaya çiçeklenmeden 45 ile 80 (gün arasında (ÇSG)) , ikinci yıl (2022) ise arka arkaya çiçeklenmeden 40 ile 80 (gün arasında (ÇSG)) tohumlar hasat edilerek tohum çimlenmesi, yaşlandırma testi, fide çıkış testi, tohum güç indeksi, kuraklık stresinde çimlendirme, tuzluluk stresinde çimlendirme, düşük ve yüksek sıcaklık stresinde çimlendirme ile tohum kalitesi test edilmiştir. Araştırma sonuçları C. annuum L. ve C. baccatum L. türlerinde 55 ÇSG ve sonrası, C. chinense Jacq. türünde ise 60 ÇSG ve sonrası hasat etmenin tohum kalitesinin maksimum seviyede elde edilmesi için ideal dönemi kapsamaktadır. C. annuum L. türünde hem çimlenme hem de tohum gücü testi sonuçları C. baccatum L. ve C. chinense Jacq. 'den daha yüksek çıkmıştır. Meyve özellikleri; ilk hasat itibariyle meyve boyutları yeterli büyüklüğe ulaşmıştır. C. baccatum L. ve C. chinense Jacq. 'de meyve başına tohum sayısı C. annuum L.'a göre daha düşük olmuştur. Biber türlerinde tohum kalitesinin, uygun hasat zamanının geciktirilmesi 70 ÇSG ve sonrası meyve içinde tohumun çimlenmesine neden olarak kalite kaybına sebep olmaktadır. Uygun hasat zamanının belirlenmesinin yüksek kalitede biber tohum üretimi için önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to monitor seed quality development in C. annuum L., C. baccatum L. and C. chinense Jacq. pepper species. In the first year (2021), seeds were harvested between 45 and 80 days (DAA) before successive flowering and in the second year (2022), seeds were harvested between 40 and 80 days (DAA) before successive flowering and seed quality was tested by seed germination, aging test, seedling emergence test, seed strength index, germination under drought stress, germination under salinity stress, germination under low and high temperature stress. The results of the research show that harvesting at 55 DAA and later in C. annuum L. and C. baccatum L. species and at 60 DAA and later in C. chinense Jacq. species covers the ideal period for obtaining maximum seed quality. Both germination and seed vigor test results were higher in C. annuum L. than in C. baccatum L. and C. chinense Jacq. fruit characteristics; by the first harvest, fruit sizes reached sufficient size. The number of seeds per fruit was lower in C. baccatum L. and C. chinense Jacq. than in C. annuum L. In pepper species, delaying the appropriate harvest time causes seed germination in the fruit and causes loss of quality. Appropriate harvest time was found to be important cultural practices to get high quality pepper seed production.