Turkey-EU relations: Within the context of irregular migration and border management
Düzensiz göç ve sınır yönetimi bağlamında Türkiye-AB ilişkileri
- Tez No: 824395
- Danışmanlar: DR. JORGEN ODALEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Linköpings Universitet
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye, Aralık 1999'daki Helsinki Avrupa Konseyi zirvesinde AB'ye aday ülke statüsü kazanmıştır. Öngörülen katılım süreci doğrultusunda, Türkiye'nin kapsamlı ve uzun vadeli göç politikası Helsinki kararıyla şekillenmeye başladı. Türkiye, 2000 yılına kadar göç konusuna oldukça tepkisel ve çoğunlukla geçici çözümler odaklı, ihtilaflı bir tutum sergilemiştir. Helsinki Kararı, katılım öncesi süreci tetiklemiş, Avrupa düzeyindeki politikaların ve AB müktesebatının Türkiye'ye uyumunu başlatmıştır. AB Adalet ve İçişleri Komisyonu, resmi müzakereler kapsamında, Türkiye'nin özellikle düzensiz göç akışlarına daha iyi yanıt verebilmesi için göç mevzuatı konusunda ve sınır yönetimi uygulamalarında bir takım değişiklikler yapması gerektiğinin altını çizmiştir. Düzensiz göçle mücadele ile üye ve aday devletlerin sınır güvenliğinin sağlanması AB'nin en önemli önceliklerinden birisi olmuştur. Bu nedenle AB, aday ülke olarak Türkiye'ye mevzuatını kendi müktesebatıyla uyumlu hale getirmesi yönünde çağrıda bulunulmuştur. Göçün güvenlikleştirilmesi ve Türkiye'nin gelişen Avrupalılaşması, her ne kadar iki tarafın ilgili ulusal çıkarlarını ve tercihlerini yansıtan siyasi tartışmaların sıklıkla çıkmaza girmesi nedeniyle sürekli olarak tartışılsa da, Türkiye'nin düzensiz göç ve sınır yönetimi politikalarına şekil vermiştir. Yazar, Türkiye-AB ilişkileri bağlamında Türkiye'nin düzensiz göçle mücadelesinin nasıl gerçekleştiğini ve düzensiz göç bağlamında sınır yönetimine ilişkin gelişmelerin neler olduğu sorusuna yanıt aramaktadır. Dolayısıyla çalışma, Türkiye'nin düzensiz göçle mücadele çabalarına ve düzensiz göç bağlamında Türkiye-AB ilişkilerinde sınır yönetimindeki gelişmelere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has gained candidate status to the EU at the Helsinki European Council summit in December 1999. In line with the anticipated accession process, Turkey's extensive and longterm migration policy has started to take shape as a result of the Helsinki decision. Until 2000,Turkey has approached the issue of migration in a rather reactive and contended manner focused on mainly temporary solutions. The Helsinki decision launched and reinforced the pre-accession process, the harmonization of European level policies and the EU acquis in Turkey. As part of the official negotiations the EU Justice and Home Affairs Commission has underlined the fact that Turkey ought to implement a number of changes with regard to its migration regulations and border management practices to respond more adequately to irregular migration flows in particular. Countering irregular migration and providing border security of member and candidate states have been one of the top priorities for the EU. Therefore, Turkey, as a candidate country, has been urged to harmonize and align its legislation in line with the EU acquis. The securitization of migration and the evolving Europeanization of Turkey have given shape to Turkish irregular migration and border management policies, even though this has been continuously contested since with political arguments often going to deadlock reflecting the respective national interests and preferences of the two sides. The author seeks an answer as to question of how Turkey's combat against irregular migration has been taking place in the context of Turkey-EU relations and what are the developments regarding border management in the context of irregular migration. Therefore, the study sheds light on Turkey's efforts to combat with irregular migration and developments in border management in Turkey-EU relations.