Kuzeybatı anadolu'da ölçülen uzun periyod manyetotellürik veriler kullanılarak empedans tahmin yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the impedance estimation methods by using long period magnetotelluric data measured in northwest anatolia
  1. Tez No: 824400
  2. Yazar: MUSA DOĞUKAN OSKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN CANDANSAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Manyetotellürik (MT) yöntem, yer içinin derin özdirenç yapısını araştırmada kullanılan başlıca jeofizik yöntemlerdendir. Günümüzde MT yöntemde geliştirilen yeni ölçü sistemleri ile audio, geniş bant ve uzun periyot aralıklarını kapsayan 0.0001 – 10.000 saniye periyot aralığında elektrik ve manyetik alanın zamana bağlı değişimleri ölçülebilmektedir. MT veri toplama sırasında, veriler gerçek zamanlı olarak ofise aktarılarak veri analizi yapılabilmektedir. MT veri yorumunun ilk aşamasında; zaman ortamında ölçülen elektrik ve manyetik alanların hızlı Fourier dönüşümü yapılarak, frekans ortamında empedans kestirimi yapılır. Empedans kestirimindeki hatalar, MT verilerinin ters çözümünde büyük gürültülere ve yer altını temsil etmeyen modellerin elde edilmesine neden olacaktır. Bu tezin amacı,“0.0001 – 10.000 saniye”periyot aralığında ölçülen MT verilerini kullanarak, farklı empedans kestirimi yöntemlerinin birbirine göre avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırmaktır. Çalışma sonucunda, veri işlem aşamasında kullanılan ön-işlem süzgeçlerinin ve elle elemenin kaliteli bir MT zaman serisi veri kümesi oluşturulabilmesi açısından çok önemli olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnetotelluric (MT) method is one of the main geophysical methods used to investigate the deep resistivity structure of the earth. Nowadays, with the new data acquisition systems developed in the MT method, the time-dependent changes of the electric and magnetic field can be measured in the period range of 0.0001 - 10.000 seconds covering audio, broadband and long period ranges. During MT data collection, the data can be transferred to the office in real time for data analysis. In the first stage of MT data interpretation; impedance estimation is performed in frequency domain by performing fast Fourier transform of the measured electric and magnetic fields in time domain. Errors in impedance estimation will cause large noise in the inversion of MT data and will result in models that do not represent the subsurface. The aim of this thesis is to compare the existing impedance estimation methods and the methods used in impedance estimation from MT data measured in the period range“0.0001 - 10.000 seconds”and to compare the advantages and disadvantages of these methods compared to each other. As a result of this thesis, it is proved that the pre-processing filters used in the data processing and manual elimination are very important for the generation of a quality MT time series dataset.