Farklı ortamlarda geliştirilen Chlorella vulgaris mikroalginin tekstil atık suyu arıtımında biyosorbent olarak kullanımı
Usage of Chlorella vulgaris microalgae cultivated in different conditions as a biosorbent in textile wastewater treatment
  1. Tez No: 824399
  2. Yazar: HİLAL DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hazırlanan tezin çalışmalarında, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Biyoteknoloji Araştırma Laboratuvarı Kültür Koleksiyonu'nda varolan Chlorella vulgaris mikroalgi kullanılmıştır. Mikrobiyel gelişimi arttırmak amacıyla zirai bir atık olan havuç ile desteklenen Chlorella vulgaris'in, tekstil endüstrisinde sıklıkla kullanılan Reactive Black 5 (RB5) boyasının biyosorpsiyonundaki verimi araştırılmıştır. Çalışmalarda, farklı pH parametreleri (2, 4, 6 ve 8), başlangıç boya konsantrasyonları (150-850 mg/g) ve biyosorbent konsantrasyonları (1-4 mg/L) ile boya giderim kapasiteleri araştırılmıştır. Deneyler sonucunda, Chlorella vulgaris ile en verimli Reactive Black 5 boyasının gideriminin pH 4'de olduğu görülmüştür. En yüksek biyogiderim, en düşük boya konsantrasyonunda (150 mg/g) 25oC'de ve pH 4'de %97.61 olarak bulunmuştur. Deneylerdeki verilere göre, Chlorella vulgaris biyokütlesinin, tekstil endüstrisi atık sularda bulunan boyaların giderimi amacıyla kullanılması üzerine umut vaat edici bir potansiyele sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chlorella vulgaris microalgae in the Culture Collection of Ankara University, Faculty of Science, Department of Biology, Biotechnology Research Laboratory, was used in the studies of the thesis. In order to increase microbial growth, the efficiency of Chlorella vulgaris supplemented with carrot, an agricultural waste, in the biosorption of Reactive Black 5 (RB5) dye, which is frequently used in the textile industry, was investigated. In studies, different pH parameters (2,4,6 and 8), initial dye concentrations (150-850 mg/g) and biosorbent concentrations (1-4 mg/L) and dye removal capacities were investigated. As a result of the experiments, it was observed that the most efficient Reactive Black 5 dye removal with Chlorella vulgaris was at pH 4. The highest bioremoval was found at the lowest dye concentration (150 mg/g) at 25oC and at pH 4 as 97.61%. According to the experimental data, it has been understood that the biomass of Chlorella vulgaris has a promising potential for the use of dyes in textile industry wastewater.