Binalarda yapı malzemelerinden kaynaklı radon gazı tahmini
Radon gas estimation from building materials
  1. Tez No: 824407
  2. Yazar: SAFA BAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Yapı malzemelerinden kaynaklı radon gazının genellikle düşük konsantrasyona neden olacağı düşünülmektedir. Büyük bir kısmı deprem bölgesi olan Türkiye'de yaygın olarak kullanılan bir yapı türü olan tünel kalıp beton türü evlerde yoğun beton kullanılması nedeniyle yapı malzemelerinden kaynaklı radon seviyesinin araştırılması ve tahmin edilmesi halk sağlığı açısından önemlidir. Bu çalışmada evlerde radon gazı konsantrasyonunu etkileyen yapı malzemelerinde bulunan 238U konsantrasyonu, yapı elemanlarının difüzyon sabiti, radon sızma yüzdesi ve havalandırma hızı gibi farklı parametrelerin radon gazı konsantrasyonuna etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak tünel kalıp beton yapı türü ile yapılmış evlerde bazı durumlarda (yüksek difüzyon katsayısı ve yetersiz havalandırma koşulları gibi) yapı malzemelerinden kaynaklanan radon seviyesinin ihmal edilemeyecek düzeye ulaşabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radon gas originating from building materials is generally thought to cause low concentration. Investigation and estimation of radon level originating from building materials is important in terms of public health due to the use of dense concrete in tunnel form concrete type houses, which is a building type widely used in Turkey, a large part of which is an earthquake zone. This study investigated the effects of different parameters such as 238U concentration in building materials, diffusion constant of building elements, emanation coefficient and ventilation rate on radon gas concentration. As a result, it has been concluded that in some cases (such as high diffusion coefficient and insufficient ventilation conditions) in houses built with tunnel form concrete structure, the radon level caused by building materials can reach a level that cannot be neglected.