Üzümde (Vitis vinifera L.) ampelografik özellikler kullanarak sınıflandırma
Grape (Vitis vinifera L.) classi̇fi̇cation using ampelographi̇c features
  1. Tez No: 824416
  2. Yazar: YASEMİN AŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE DİLŞAT YEĞENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; Alaşehir (Manisa) yöresinde yetiştirilen 7 adet üzüm çeşidinin (Sultan7, Siyah Kişmiş, Bronx Seedless, Mevlana, Yalova İncisi, Cardinal, Prima) ampelografik özellikleri incelenmiş ve incelenen özellikler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çeşitlerin bulunduğu bölgenin konumu ve iklim özellikleri ile beraber, çeşitlere ait yaprak, meyve ve ağlama suyu analiz sonuçları verilmiştir. Araştırma sonucunda; Bronx Seedless olgun yaprağı yuvarlak ve 3 dilimliyken diğer tüm çeşitler beşgen ve 5 dilimli olarak tespit edilmiştir. İncelemeler sonucunda Mevlana çeşidinin en uzun N1 damarına Bronx Seedless çeşidinin ise en kısa N1 damarına sahip olduğu görülmüştür. Salkım uzunluğu ve tane genişliği ortalamaları en büyük çeşit Cardinal, salkım genişliği ortalaması en büyük çeşit Sultan7, tane uzunluğu ortalaması en büyük çeşit ise Mevlana olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; The ampelographic characteristics of 7 grape cultivars (Sultan7, Siyah Kişmiş, Bronx Seedless, Mevlana, Yalova İncisi, Cardinal, Prima) grown in Alaşehir (Manisa) region were examined and compared. Along with the location and climatic characteristics of the region where the cultivars are found, the results of the leaf, fruit and crying juice analysis of the cultivars are also given. As a result of the research; Bronx Seedless mature leaves were round and 3-slice, while all other cultivars were pentagonal and 5-slotted. As a result of the examinations, it was seen that Mevlana cultivar had the longest N1 vein and Bronx Seedless cultivar had the shortest N1 vein. The cultivar with the largest bunch length and berry width was Cardinal, the cultivar with the largest bunch width average was Sultan7, and the variety with the largest berry length average was Mevlana.