Experiences of couples having a young child with cleft lip and/or palate, comparing prenatal and postnatal diagnosis groups: A Phenomenological study
Dudak damak yarığı ile doğan çocuğu olan ebeveynlerin deneyimleri, ana rahminde teşhis ve doğumda teşhis gruplarını karşılaştırarak: Fenomenolojik bir çalışma
- Tez No: 824423
- Danışmanlar: DOÇ. MAUREEN P DAVEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Drexel University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Evlilik ve Aile Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 593
Özet
Bu çalışma, yarık dudak ve/veya damak (CL/P) ile doğmuş bir bebek (12 aylık) veya küçük bir çocuk (4 yaşına kadar) ile ilgilenen hem anne hem de babaların deneyimlerini tanımlamak için tasarlanmıştır. Bu çalışmada, Biyopsikososyal yaklaşım, Aile Stresine Dayanıklılık Modeli, Uyumlanma ve Adaptasyon Modeli ve Deneyüstücülük fenomenoloji kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi daha önce Philadelphia Çocuk Hastanesi'nde devam eden boylamsal niceliksel bir çalışma için gönüllü olan 17 çiftten (10 doğum öncesi ve 7 doğum sonrası) oluşmaktadır [PI: Dr. Canice E. Crerand, PhD (2008). Yarık dudak ve/veya damaklı bebeklerin ebeveynlerinde psikososyal uyum: Doğum öncesi ve doğum sonrası tanının etkisi.] Çiftlerden onam formunu, demografik bilgi formunu ve Gözden Geçirilmiş Çift Uyum Ölçeği'ni doldurmaları istenmiş ve ardından birebir görüşmelere katılmışlardır. CLP tanısının zamanlaması, doğum ve doğum sonrası ilk aşamalar, çocuklarının hala devam eden gelişimsel gecikmeleri olmadığı sürece çiftler için en zorlu dönemler olarak bulunmuştur. Doğum sonrası tanı grubu için doğumdan hemen sonraki ilk aşamaların, ebeveynlerin hazırlanmak için zamanları olmadığından daha stresli olduğu bulunmuştur. Tedavi süreci, beslenme ve sosyal damgalanma, 17 çiftin tamamı için ana stres kaynakları olarak rapor edilmiştir. Bulgular, tanının zamanlaması ne olursa olsun, çiftlerin şu faktörlerden fayda sağladıklarını göstermektedir; (1) ilk kez CL/P teşhisi aldıkları zamanki sağlık profesyonellerinin sakin tavırları: çünkü bu, çiftlerin CL/P'yi nasıl algıladıklarını etkiler ve bu da daha sonrasında bu durumla nasıl başa çıkacaklarını, sorunlarını nasıl çözeceklerini belirler;(2) tanı anında her iki ebeveynle de yapılan ilk bilgilendirme toplantısı; (3) izolasyon duygularını azaltmak için diğer çiftlerden akran desteği; (4) özellikle annelerin kendilerini suçlamalarını hafifletmek için sağlık profesyonellerinden yardım alınması; ve (5) teşhis sırasında ve özellikle doğumdan sonraki ilk yılda sıkıntı yaşayan çiftler için, düzenli taramayı, güvenli bağlanmayı ve daha iyi başa çıkmayı teşvik etmek için çift temelli müdahalelere yönlendirmenin faydalı olduğu bulunmuştur. Son olarak, gelecekteki araştırmalar, kültürel açıdan hassas müdahale programları geliştirmek için ırksal ve ekonomik açıdan daha çeşitli çift örneklerini içermelidir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to describe the experiences of both mothers and fathers who are currently caring for an infant (12 months old) or young child (up to 4 years old) who was born with cleft lip and/or palate (CL/P). The biopsychosocial approach, the Resiliency Model of Family Stress, Adjustment, and Adaptation, and transcendental phenomenology guided this study. A convenience sample consisted of 17 couples (10 prenatal and 7 postnatal) who previously volunteered for an ongoing longitudinal quantitative study at the Children's Hospital of Philadelphia [PI: Dr. Canice E. Crerand, PhD (2008). Psychosocial adjustment in parents of infants with cleft lip and/or palate: The impact of prenatal versus postnatal diagnosis]. Couples completed a consent form, a demographic self-report survey, and the Revised Dyadic Adjustment Scale and then participated in in-depth interviews. The timing of the CLP diagnosis, the birth, and the initial stages after birth were reported as the most challenging periods for both prenatal and postnatal couples, unless their children still had ongoing developmental delays. The initial stages immediately following the birth were reported as more stressful for the postnatal diagnosis group because they had no time to prepare. Course of treatment, feeding, and social stigma were reported as major sources of stress for all 17 couples. Findings suggest that, regardless of the timing of the diagnosis, couples could benefit from (1) health professional's calm demeanor when first delivering the CL/P diagnosis, because it affects how parents perceive the CL/P, which later determines how they cope and problem solve; (2) an initial information session with both parents at the time of the diagnosis; (3) peer support from other couples to reduce their feelings of isolation; (4) help from health professionals to alleviate any self-blame, especially for the mothers; and (5) help for couples who are more distressed at diagnosis and especially during the first year after birth, such as regular screening and referrals for couple-based interventions to promote secure attachment and better coping. Finally, future research should include more racially and economically diverse samples of couples to develop culturally sensitive intervention programs.