Evli bireylerde erken dönem uyum bozucu şemaların evlilik uyumu ve evlilik doyumuna etkisi
The effect of early material disordering schemes on marriage harmony and marriage satisfaction in married individuals
  1. Tez No: 763298
  2. Yazar: MERVE ESEN PEKŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, evli bireylerde erken dönem uyum bozucu şemaların evlilik uyumu ve evlilik doyumuna olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan, 18 yaş ve üzerinde olan, evlilikleri en az 1 yıldır süren, evrenden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen gönüllü katılım sağlayan 102 evli birey (52 erkek ve 50 kadın) oluşturmaktadır. Çalışma için veri toplama yöntemi olarak katılımcılara sunulan ölçekler“Kişisel Bilgi Formu”,“Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II”,“Evlilik Uyum Ölçeği”ve“Evlilik Doyum Ölçeği”olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; erken dönem uyum bozucu şemaların evlilik uyumu, evlilik doyumu ve bağlanma biçimlerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği sonucu elde edilmiştir. Evlilik uyumu ve evlilik doyumu arasında yüksek düzey, pozitif yönlü ve anlamlı korelasyonel bir ilişki saptanmıştır. Geçmişte erken dönem uyum bozucu şemalara sahip olmak düşük evlilik uyumu ve düşük evlilik doyumu düzeylerini anlamlı bir şekilde açıklamaktadır. Bu çalışmanın, erken dönem uyum bozucu şemaların, romantik ilişkiler üzerine etkisi ile ilgili gelecekte yapılacak çalışmalara, özgün bir çalışma olarak literatüre katkı sağlaması amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of early adjustment-disrupting schemes on marital adjustment and marital satisfaction in married individuals. The sample of the study consists of 102 married individuals (52 men and 50 women) residing in Istanbul, who are 18 years of age or older, whose marriages last for at least 1 year, and who provide voluntary participation selected from the universe using a simple random sampling method. The scales presented to the participants as a data collection method for the study were determined as“Personal Information Form”,“Young Schema Scale-Short Form 3”,“Inventory of Experiences in Intimate Relationships II”,“Marital Adjustment Scale”and“Marital Satisfaction Scale”. According to the findings obtained as a result of the research; It has been concluded that the marital harmony, marital satisfaction and attachment styles of early adjustment-disrupting schemes do not differ significantly according to gender. a high-level, positive and significant correlational relationship was found between marital Decency and marital satisfaction. Having early-stage maladaptive schemes in the past significantly explains the low levels of marital harmony and low levels of marital satisfaction. The aim of this study is to contribute to the future studies related to the effect of early adaptation-disrupting schemes on romantic relationships in the literature as an original study.