Yükseköğretim kalite güvencesi modeli: Yeni kurulan bir devlet üniversitesinde uygulamalar
Higher education quality assurance model: Practices in a newly established state university
  1. Tez No: 824441
  2. Yazar: SAMET SADIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EGEMEN TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Eğitimin önemi, gelecek nesillerin gelişimini teşvik etme yeteneğine bağlıdır. Yetkin işleyen bir eğitim sistemi bu hedefe ulaşmada çok önemlidir. Bu amaçla kalite güvencesi sisteminin kurulması, gelecek vadeden eğitim kurumlarında optimum eğitim, öğretim ve öğrenme fırsatları sağlamak için çok önemlidir. Kalite güvencesi sistemi yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim, araştırma ve toplumsal katkı faaliyetleri ile idari hizmetlerinin iç ve dış kalite güvencesi ve akreditasyon süreçlerini planlama ve uygulama esaslarının tümünü kapsamaktadır. Bu tez çalışmasında, yeni kurulan ve gelişmekte olan bir devlet üniversitesinde kalite güvencesi sistemi yapılandırılması amacıyla gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlanan süreçlerin uygulanmasını içeren bir model önerilmiştir. Önerilen modelle stratejik yönetim süreci ile periyodik izleme ve iyileştirme faaliyetlerinin içselleştirilmesi ve paydaş katılımını temel alan, yenilikçi bir kalite güvencesi sistemi kurgulanmıştır. Bu kapsamda paydaş memnunuiyetini değerlendiren bir anket sistematiği geliştirilmiş ve uygulamasıyla birlikte analizleri gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen uygulama sonuçları önerilen modelin yüksek düzeyde memnuniyet sağladığını göstermiştir. Çalışma, yeni kurulan ve gelişmekte olan yükseköğretim kurumlarına rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of education depends on its ability to foster the development of future generations. A competently functioning education system is very important in achieving this goal. For this purpose, the establishment of a quality assurance system is very important to provide optimum education, training and learning opportunities in promising educational institutions. The quality assurance system covers all the principles of planning and implementing the internal and external quality assurance and accreditation processes of higher education institutions' education, research and social contribution activities and administrative services. In this thesis, a model has been proposed that includes the implementation of the processes carried out and planned to be realized in order to structure the quality assurance system in a newly established and developing state university. With the proposed model, an innovative quality assurance system based on the strategic management process, the internalization of periodic monitoring and improvement activities and stakeholder participation has been established. In this context, a survey systematic that evaluates stakeholder satisfaction was developed and analyzes were carried out together with its implementation. The results of the application have shown that the proposed model provides a high level of satisfaction. The study serves as a guide for newly established and developing higher education institutions.